Była "Słowianka", będą lokale socjalne

Miasto z Wizją / 22.09.2016 / Komentarze
W budynku przy ul. Pilskiej planowo mają powstać 24 mieszkania

Od kilku lat miasto zmaga się z deficytem mieszkań socjalnych. Jednak wszystko wskazuje na to, że wkrótce – przynajmniej częściowo – problem ten uda się rozwiązać. Kolejne tego typu lokale miałyby powstać w budynku przy ul. Pilskiej, należącym uprzedni do CSI Słowianka. Obecnie trwają przygotowania do rozpoczęcia tej inwestycji. Jej wynikiem będzie powstanie 24 mieszkań socjalnych, w których będzie mogło zamieszkać łącznie 86 osób.

- Żeby jakaś inwestycja mogła wejść w życie, zawsze potrzebny jest ten pierwszy krok i przygotowanie dokumentacji. Wcześniej informowaliśmy, że nabyliśmy nieruchomość od Słowianki przy ul. Pilskiej. Budynek ten, który od jakiegoś czasu stał pusty, zmieni sposób użytkowania. Obecnie jesteśmy na etapie sporządzania dokumentacji projektowej. Do końca września ma wpłynąć koncepcja adaptacji tego budynku na mieszkania socjalne – mówi wiceburmistrz Daniel Rak. – Problem z brakiem mieszkań socjalnych w Szczecinku jest duży. Na realizację czeka 208 wyroków. W tej chwili ZGM realizuje budynek komunalny, gdzie zamieszkają osoby, które w zamian udostępnią swoje lokale z przeznaczeniem na lokale socjale. Z kolei przy ul. Pilskiej w następnych latach zostaną przygotowane kolejne 24 lokale. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się w marcu przyszłego roku.

- Zaprojektowanie takich lokali nie stanowi wielkiego problemu, ponieważ ustawa mówi o tym, w jaki sposób mają one wyglądać, m.in. na każdą osobę powinno przypadać 5 m2 powierzchni mieszkalnej, a w przypadku singli jest to 10 m2. Mieszkania te muszą posiadać także kuchnię. Jeżeli chodzi o węzły sanitarne, to tu ustawodawca daje samorządom pewną swobodę. Sanitariaty mogą znajdować się na zewnątrz, być ogólnodostępne lub przypisane do danego lokalu. My skłaniamy się ku temu, aby węzeł sanitarny znajdował się przy danym lokalu mieszkalnym.

Jak zdradza nam nasz rozmówca, w budynku przy ul. Pilskiej planowo mają powstać 24 mieszkania. 12 z nich zostanie przeznaczona dla rodzin 3-osobowych, 10 lokali czekać będzie na rodziny 4-osobowe. Powstaną też dwa lokale dla rodzin 5-osobowych. Wiele wskazuje na to, że inwestycję tę uda się wprowadzić do realizacji pod koniec przyszłego roku. Z kolei jej zakończenie wstępnie przewidziano na rok 2018. Więcej na ten temat w naszym dzisiejszym (22.09) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk