To był intensywny czas wypełniony zabawą

Miasto z Wizją / 24.02.2020 / Komentarze
Dzieci podczas zimowych ferii zdecydowanie nie mogły narzekać na nudę

Dobiegła końca zimowa przerwa od zajęć szkolnych. Jednak dzieci z całą pewnością – pomimo braku śniegu – nie mogły narzekać na nudę. W tym czasie najmłodsi, którzy zdecydowali się spędzić ten czas korzystając z propozycji przygotowanych przez rozmaite miejskie placówki i instytucje, niemal każdy dzień mieli po brzegi przepełniony atrakcjami. Dzieci ostatnie dwa tygodnie spędzali aktywnie czas podczas licznych zajęć sportowych, warsztatów plastycznych, zwiedzania okolicy czy spotkań z ciekawymi ludźmi. Oczywiście nie zabrakło także wycieczek i innych rozrywek.

Jedną z propozycji spędzenia ferii było wzięcie udziału w miejskich półkoloniach zimowych, które odbywały się w Szkole Podstawowej nr 1. W tym czasie dzieci miały nie tylko zapewnioną opiekę, ale także szereg atrakcji. Na wszystkich czekały gry i zabawy ruchowe pod opieką wykwalifikowanej kadry, zajęcia świetlicowe - gry, zabawy, zajęcia plastyczne, wyjścia do pływalni, wyjście do kina i zabawy na nadmuchiwanym zamku. Nie zabrakło także aspektu edukacyjnego. Uczniów odwiedzili również funkcjonariusze szczecineckiej Straży Miejskiej, którzy przeprowadzili z nimi zajęcia dotyczące m.in. zasad bezpieczeństwa i tego, jak reagować na rozmaite zagrożenia. Dzieci poznały także zasady udzielania pomocy i mogły sprawdzić zdobytą wiedzę podczas praktycznych ćwiczeń.

Jak co roku sporo atrakcji najmłodszym zapewniła Samorządowa Agencja Promocji i Kultury, która tym razem przygotowała dla najmłodszych feryjną zabawę pod nazwą „FUKS”, czyli Feryjnego Uniwersytetu Kultury SAPiKu. Czas ten dzieci wraz ze swoimi opiekunami spędziły niezwykle aktywnie, uczestnicząc w przygotowanych zajęciach. Wśród licznych propozycji nie zabrakło ciekawych zajęć, plastycznych wyzwań, atrakcyjnych wycieczek, imprez i mnóstwa wspólnej zabawy.

Na feryjne eskapady dzieci zaprosił także Klub Rudego Liska - jedna z sekcji prowadzonych przez Samorządową Agencję Promocji i Kultury. Klub przygotował kolejną propozycję na spędzenie wolnego czasu – tym razem skierowaną do całych rodzin, zapraszając dzieci i młodzież oraz rodziców z terenu powiatu szczecineckiego, na feryjne wojaże. Kierunek cyklu feryjnych wycieczek powiódł w „4 strony świata”. Chętni mogli wybrać się na cztery różne wycieczki - do Żywego Muzeum Piernika w Toruniu, do Parku Rozrywki Loopy's w Gdańsku, do Parku Rozrywki Rodzinka w Skórzewie koło Poznania oraz do Parku Edukacyjnego Zoo Egzotyczne Kaszuby.

Również młodzi miłośnicy historii, którzy tegoroczną zimową przerwę spędzili w mieście, nie mogli narzekać na brak atrakcji. Ciekawą propozycję dla nich jak co roku przygotowało Muzeum Regionalnym. Tym razem dzieci spędziły „Ferie z Gotami”. W trakcie spotkań uczestnicy poznali obiekty kultury materialnej związanej z Gotami. Wybrali się także na wycieczkę na „Kamienne Kręgi” koło Grzybnicy.

W trakcie tegorocznych ferii dzieci mogły także wziąć udział w zajęciach pod hasłem „Zima w mieście” przygotowanych przez Spółdzielczy Dom Kultury działający przy Szczecineckiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wybrać się na miejską pływalnie, a także wpaść do kina na „bajkowe” seanse.

Tekst: Marzena Góra

Foto: SAPiK/ Muzeum Regionalne/ SM Szczecinek