Burmistrz z nowym wojewodą rozmawiali o szpitalu

Miasto z Wizją / 20.07.2016 / Komentarze
Jerzy Hardie-Douglas: Cieszę się, że myślenie o rzeczach ważnych dla Szczecinka jest kontynuowane

W minionym tygodniu w Szczecinku gościł wojewoda zachodniopomorski Piotr Jania. Jednym z głównych punktów jego wizyty była wizyta w miejskim szpitalu. W jej trakcie, w towarzystwie włodarzy miasta i powiatu, zwiedził on placówkę, zapoznając się z przeprowadzonymi oraz będącymi w trakcie realizacji inwestycjami. Tego dnia miało również miejsce podpisanie umowy na dofinansowanie rozbudowy Szpitala w Szczecinku. Tym samym już wkrótce do placówki trafi ponad 2,5 mln zł, pochodzących z rezerwy Ministerstwa Finansów. Na co zostaną przeznaczone tak pokaźne środki?

- Pierwszy raz widzieliśmy się z panem wojewodą. Jak wiadomo jesteśmy z zupełnie innych opcji i wszystko nas dzieli, ale cieszę się, że myślenie o rzeczach ważnych m.in. dla Szczecinka jest kontynuowane – mówi „Miastu z Wizją” burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. - Pieniądze te zostaną przeznaczone na przebudowę SOR-u. W tej chwili powstaje zupełnie nowy budynek dla ratowników, który spowoduje, że będą mieli oni bardzo dobre warunki zarówno pracy, jak i hotelowe. Będą mogli także bardzo szybko dostać się do karetki, co na pewno o minutę czy dwie przyśpieszy wyjazd karetek do wypadków. Z kolei sam Oddział Ratunkowy zostanie poszerzony. Powiększony zostanie także OIOM, na czym bardzo nam zależało.

- W tej chwili Szpital w Szczecinku, łącznie ze znajdującymi się dookoła prywatnymi oddziałami, jest już dużym konglomeratem medycznym i wymaga więcej łóżek intensywnej opieki medycznej. Codziennie w szpitalu wykonywanych jest ok. 15-18 zabiegów operacyjnych. Ci ludzie muszą mieć później zapewnioną odpowiednią opiekę pooperacyjną. Mamy nadzieję, że w przyszłości rozwiniemy ilość łóżek, niezbędnych do prowadzenia tego najbardziej skomplikowanego intensywnego leczenia. Będzie to oczywiście wymagać wysiłku finansowego, ponieważ trzeba będzie zatrudnić dodatkowych anestezjologów. Liczę na to, że dostaniemy większe kontrakty związane z większą ilością droższych łóżek, co pozwoli na pokrycie kosztów zatrudnienia lekarzy – dodaje nasz rozmówca.

Dodajmy, że przebudowa i wyposażenie wspomnianych szpitalnych oddziałów – wraz z wyposażeniem Oddziału Pediatrycznego - łącznie pochłoną ok. 6 mln zł, z czego ponad 2,5 mln zł pochodzić będą właśnie z rezerwy Ministerstwa Finansów. Więcej na temat problemów i wyzwań stojących przed szczecineckim szpitalem oraz o wizycie wojewody w naszym mieście – w naszym jutrzejszym (20 lipca) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk