Burmistrz przekazał mieszkanie, Kronospan wyremontował

Miasto z Wizją / 22.02.2016 / Komentarze
Dzięki pomocy burmistrza oraz Kronospanu 18-letni Daniel, były podopieczny Domu Dziecka, ma zapewniony lepszy start w dorosłość

Marzeniem wielu młodych ludzi, będących u progu dorosłości, jest posiadanie swojego miejsca i „czterech kątów”, które w pełni pozwolą na rozpoczęcie samodzielnego życia. W jego realizacji często pomagają rodzice. Niestety wychowankowie Domu Dziecka w podobnej sytuacji niezwykle rzadko mogą liczyć na wsparcie najbliższych. Jednak nie oznacza to, że są pozostawiani sami sobie. Dzięki pomocy burmistrza Szczecinka oraz firmie Kronospan 18-letni Daniel, były podopieczny tutejszego Domu Dziecka, ma zapewniony lepszy start w dorosłość. W poniedziałek, 22 lutego otrzymał on klucze do wymarzonego mieszkania, przekazanego mu przez miasto. Z kolei o jego remont i część niezbędnego wyposażenia zatroszczył się Kronospan.

- Kiedy Daniel skończył 18 lat, musiał się wyprowadzić z Domu Dziecka – mówi nam Beata Rafalo, rzecznik prasowy firmy. - To mieszkanie Daniel otrzymał od burmistrza Szczecinka, z czego się niezwykle cieszył. Jednak wymagało ono remontu. Nie wiedzielibyśmy, że Daniel potrzebuje pomocy gdyby nie to, że pani Kasia, która jest opiekunką usamodzielnienia chłopca, przesłała do nas list, w którym opisała, jak wygląda jego sytuacja. Zarząd rozpatrzył to pismo i uznaliśmy, że jest to jak najbardziej uzasadniony przypadek, żeby pomóc. Tym samym zrobiliśmy kapitalny remont tego mieszkania i mamy nadzieję, że Daniel teraz będzie mógł spokojnie przygotowywać się do matury w dobrych warunkach.

- Daniela znam od urodzenia, ponieważ mieszkamy na jednym osiedlu – wspomina pani Katarzyna Skwierawska, opiekun usamodzielnienia. - Niestety tak się stało, że ponad rok spędził w Domu Dziecka. Kiedy skończył 18 lat, musiał go opuścić. Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie, które opiekuje się Danielem od razu wysłało pismo do burmistrza z prośbą o jakiś własny kąt. Teraz trzeba było się jeszcze zatroszczyć o jego remont. Napisałam kilka pism z prośbą o pomoc do różnych instytucji. Do firmy Kropospan napisałam prośbę o panele. Kiedy pani Beata zadzwoniła z informacją, że zarząd postanowił nie tylko dać panele, ale też wyremontować całe mieszkanie, zwyczajnie rozpłakałam się ze szczęścia.

Prace remontowe trwały niespełna dwa miesiące i pochłonęły kilkadziesiąt tys. zł. W ich ramach założono m.in. instalację gazową, wymieniono instalację elektryczną, wykonano niezbędne przyłącza, a także położono nowe podłogi, zamontowano drzwi czy zbudowano wnękową szafę. W urządzeniu Danielowi własnego lokum pomógł także PCPR, który przekazał środki na zakup podstawowego wyposażenia, jak chociażby kuchenki, lodówki i pralki. Jak przyznaje 18-latek, lepszego rozpoczęcia nowego roku nie mógł sobie wymarzyć.

- Jestem naprawdę wdzięczny panu burmistrzowi i firmie Kronospan za pomoc. Dziękuję również Powiatowej Placówce Pomocy Rodzinie, dzięki której mogłem kupić wyposażenie. Nigdy nie sądziłem, że będę miał własny kąt. Akurat przygotowuję się do matury i spokój, który tu będę miał, pozwoli mi na naukę. Chciałbym też, żeby w przyszłości zamieszkał ze mną mój młodszy brat – mówi Daniel, obecnie uczeń klasy maturalnej w Zespole Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej.

– Planów mam sporo i mam nadzieję, że powoli uda mi się je zrealizować. Teraz muszę się przede wszystkim skupić na nauce. A w przyszłości chciałbym rozpocząć studia. Być może wybiorę ekonomię – dodaje nasz rozmówca.

Tekst i foto: Marzena Góra

Poniżej prezentujemy zdjęcia mieszkania przed i po remoncie