Budżet Szczecinka na 2022 rok, znamy założenia

Miasto z Wizją / 18.11.2021 / Komentarze
Dochody miasta - 187 mln zł, wydatki - 199 mln zł. Inwestycje za 18 mln zł

O tym, że przyszłoroczny budżet miasta będzie trudny, pisaliśmy kilkakrotnie. Trudny choćby ze względu na ubytki w dochodach samorządów, również Szczecinka, spowodowanych pandemią koronawirusa.

Wiemy już, że planowane dochody miasta na 2022 rok zamkną się kwotą blisko 187 mln zł (podobnie jak w roku bieżącym). Z kolei wydatki będą nieco wyższe niż tegoroczne i wyniosą prawie 199 mln zł. Deficyt w kwocie około 12 mln zł planuje się pokryć przychodem pochodzącym z wolnych środków.

Znamy też inwestycje, które będą realizowane w przyszłym roku. Oprócz inwestycji tzw. przechodzących, jak budowa nowej ulicy łączącej Bugno z drogą ekspresową S11, miasto planuje też m.in. pierwszy etap przebudowy ul. Słowiańskiej, przebudowę ul. Rybackiej, budowę ul. Wypoczynkowej, budowę parkingu przy cmentarzu, budowę kolumbariów, budowę nowego cmentarza, doświetlenie przejść dla pieszych, budowę oświetlenia czy też budowę pomostu stałego na jeziorze Trzesiecko.

Będą też inne, drobniejsze inwestycje, w tym realizowane w ramach Budżetu Obywatelskiego 2022, m.in. Strefa Gier Plenerowych na Mysiej Wyspie. Miasto planuje również modernizację pomostu przy Wieży Bismarcka czy też rozbudowę systemu monitoringu wizyjnego.

Na inwestycje w 2022 roku ratusz planuje wydać kwotę około 18 mln zł.

*************

15 listopada minął termin na złożenie w Regionalnych Izbach Obrachunkowych projektów budżetów na 2022 rok. Ich ostateczne wersje mogą się jednak znacząco różnić, ponieważ na chwilę obecną niejasna pozostaje m.in. sprawa wypłaty środków unijnych w nowej perspektywie, a zmiany podatkowe w ramach Polskiego Ładu nadal są w trakcie procedowania.