Budżet Obywatelski już w powiecie szczecineckim. Historyczna decyzja radnych
- Aktualności

Pomysł, który przez lata z powodzeniem funkcjonował w Szczecinku od 2018 roku, teraz zyskał szerszy zasięg. Za jego wdrożenie odpowiadają wspólnie radni Koalicji Obywatelskiej oraz Porozumienia Samorządowego Krzysztofa Lisa. Już na etapie konsultacji społecznych projekt nie budził kontrowersji – nie zgłoszono żadnych uwag, co mogło sugerować szerokie społeczne poparcie.
„Przyjęcie dzisiejszej uchwały to tak naprawdę najważniejszy krok do wprowadzenia budżetu obywatelskiego Powiatu Szczecineckiego. Przypomnę tylko, że była to jedna z najważniejszych obietnic wyborczych radnych klubu Koalicji Obywatelskiej. Cieszę się, że udało nam się ją szybko zrealizować. Liczę na kreatywne pomysły i zaangażowanie mieszkańców naszego powiatu” – podkreślił przewodniczący rady powiatu Marcin Kaszewski tuż po głosowaniu.
Podział środków – jasno i proporcjonalnie
Środki na budżet obywatelski będą ustalane co roku przez Radę Powiatu w ramach uchwały budżetowej. Zostaną one podzielone na dwie pule – ogólnopowiatową (dla projektów obejmujących więcej niż jedną gminę) i lokalną (dla inicjatyw zgłaszanych w konkretnych miejscowościach). Pieniądze rozdzielane będą proporcjonalnie do liczby mieszkańców w poszczególnych jednostkach: mieście Szczecinek oraz gminach Barwice, Biały Bór, Borne Sulinowo, Grzmiąca i Szczecinek.
Dla każdego obywatela – pełna dostępność
Każdy mieszkaniec powiatu będzie mógł zgłosić do dwóch projektów – lokalny i ogólnopowiatowy. Wymagania formalne? Symboliczne, ale istotne – 0,1% poparcia mieszkańców danej gminy w przypadku projektów lokalnych i minimum 30 podpisów w przypadku propozycji ogólnopowiatowych. Formularze będzie można składać zarówno tradycyjnie, jak i online, za pośrednictwem specjalnej platformy.
Decydują mieszkańcy – głos mają wszyscy
Głosowanie także będzie przebiegało dwutorowo – stacjonarnie i przez internet. Każdy uprawniony mieszkaniec odda dwa głosy: jeden na projekt lokalny, drugi na ogólnopowiatowy.
Wprowadzenie budżetu obywatelskiego w powiecie szczecineckim to dowód na to, że demokracja lokalna może realnie zbliżać samorząd do mieszkańców. Teraz wszystko w rękach społeczności – od pomysłów po głosy.