Borne Sulinowo - szlakiem bunkrów poligonu Gross Born

Miasto z Wizją / 24.03.2021 / Komentarze
Rowerowo - pieszy przebój turystyczny powiatu szczecineckiego szykuje się do nowego sezonu

O tym, ze turystyka rowerowa na dobre stała się wizytówką nie tylko Szczecinka, ale również Powiatu Szczecineckiego i Pomorza Zachodniego, pisaliśmy wielokrotnie. Tym bardziej, że 10 września 2020 roku dla turystów na rowerach otwarty został szlak „Po bunkrach poligonu Gross Born - Sektor XVI”. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało wspólnymi siłami - przez Urząd Marszałkowski w Szczecinie, Szczecinecką Lokalną Organizację Turystyczną, Nadleśnictwo Czarnobór oraz samorządy - Powiat Szczecinecki i Gminę Borne Sulinowo.

Ten liczący prawie 8 km szlak wiedzie po obiektach militarnych służących nazistom do podnoszenia sprawności bojowej przed inwazją na Polskę, która była początkiem II wojny światowej. Militarne budowle pomimo upływu czasu są zachowane w bardzo dobrym stanie. Amatorów pieszych wędrówek powinno zainteresować  wejście na  znajdującą się w pobliżu Skotną Górę - najwyższy szczyt powiatu szczecineckiego. Widoki, które się z niej roztaczają będą rekompensatą za trud włożony w przejście całego szlaku.

Reasumując: Pasjonaci turystyki rowerowej i byłego poligonu niemieckiego w pobliżu Bornego Sulinowa mają powody do zadowolenia. Nic zatem dziwnego, że opiekująca się szlakiem SzLOT mocno reklamuje rowerowo - pieszą atrakcję.

- Wydaliśmy właśnie ulotki przedstawiające "wojenny" szlak, w których zachęcamy turystów do przyjazdu w nasze gościnne progi - mówi "Miastu z wizją" prezes SzLOT Mariusz Getka.

- Ulotki w nakładzie 10 tys. sztuk dostępne będą w lokalnych Centrach Informacji Turystycznej, a także w obiektach noclegowych i gastronomicznych. Wydawnictwo dofinansowane zostało ze środków gminy  Borne Sulinowo.

Zapaszmy na szlak. Naprawdę warto!

Tekst i kolaż zdjęć: Sławomir Włodarczyk

Foto: SzLOT