Balonowe szaleństwo z podwójnym rekordem!

• Tv
Miasto z Wizją / 07.07.2017 / Komentarze
Wystartowała ósma edycja Festiwalu Balonowego o Memoriał Kurta Hummela

Od ośmiu lat przez jeden lipcowy weekend na szczecineckim niebie robi się naprawdę tłoczno. Nie inaczej jest i tym razem. Właśnie wystartował VIII Festiwal Balonowy o Memoriał Kurta Hummela. Tradycją stało się także to, że wszystkie goszczące nad Trzesieckiem załogi wielokrotnie spotykają się z mieszkańcami. Najlepszą ku temu okazją jest zawsze pierwszy, inauguracyjny start balonów.  W piątek, 7 lipca na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji baloniarze zaprezentowali nam swoje powietrzne statki. Chwilę później ruszyli w „Pogoń za lisem” – sztandarową konkurencję całej imprezy, w trakcie której załogi muszą dogonić pierwszy startujący balon, będący właśnie wspomnianym „lisem”.

To jednak dopiero początek podniebnych zmagań w ramach tegorocznej imprezy, w której  udział biorą załogi z Niemiec, Danii, Węgier, Holandii, Francji, USA i oczywiście z Polski. Okazuje się, że trwająca ósma edycja pod wieloma względami jest wyjątkowa. Przede wszystkim za sprawą tego, że bierze w niej udział rekordowa liczba balonów.

- Faktycznie udało nam się pobić rekord, z czego bardzo się cieszę – mówi nam Bartosz Oberski, współorganizator festiwalu. – Mówimy tu o zarejestrowanych uczestnikach, którzy przysłali swoje zgłoszenie i wypełnili komplet dokumentów wymaganych do rejestracji. Udało się ten rekord pobić, ponieważ do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 58 załóg balonowych. Kolejnym rekordem, który udało się pobić, jest ilość nietypowych kształtów balonów, które będziemy mogli zobaczyć nad Szczecinkiem. Będzie ich aż pięć.

Uważni obserwatorzy mogli wśród kilkudziesięciu balonów wypatrzeć ten w kształcie dzbana wina, butelki piwa czy laleczki Babette. Dodajmy, że dla Babette był to pierwszy start. Tym samym w powietrznych lotach zadebiutowała właśnie w Szczecinku. Piątkowy start to jednak dopiero początek atrakcji, które czekają nas przez cały weekend.

- Festiwal balonowy to już tradycja w Szczecinku. Zaczynamy startem wspólnym wszystkich balonów na terenach OSiR-u. Kolejnym punktem festiwalu będzie ponowny wspólny start w sobotę. Następnie wszystkich gości zapraszamy na Nocną Galę Balonów. W niedzielny poranek również wystartujemy wspólnie, natomiast wieczorem odbędą się starty indywidualne, w trakcie których każdy pilot sam wybiera miejsce startu tak, żeby dolecieć do celu, który my - jako organizatorzy – wyznaczamy – dodaje nasz rozmówca.

W sobotę, 8 lipca o godz. 18.30 również na terenie OSIR-u odbędzie się II start balonów. Tym razem podczas „Pogoni za lisem” pilotów czeka dodatkowe utrudnienie, ponieważ do ostatecznego wyniku i wyłonienia zwycięzcy brany będzie pod uwagę najlepszy wynik z obu lotów. Jednak największa atrakcja festiwalu czeka nas o godz. 22.30. Mowa oczywiście o Nocnej Gali Balonów, czyli wyjątkowemu połączeniu i synchronizacji muzyki z ogniem „tańczącym” w balonowych czaszach.

Z kolei w niedzielę (9.07) o godz. 5.30 odbędzie się III start balonów. Lot odbywał się będzie bez konkurencji sportowej. To jednak prawdziwa gratka dla miłośników najpiękniejszych widoków o wschodzie słońca. Z kolei o godz. 13 odbędzie się coroczna Parada Balonów przez miasto. O godz. 18.30 organizatorzy zaplanowali IV start balonów z konkurencją „Splash or grab”.

Dodajmy, że balonowa impreza „zachęciła” księżną Jadwigę – po rocznej absencji – do ponownego spotkania z mieszkańcami. 6-metrowa rzeźba, która powstała w ramach ubiegłorocznego Art Pikniku, zapraszała mieszkańców do udziału w tegorocznej edycji ten imprezy, zachęcając ich jednocześnie do wsparcia planu stworzenia w Szczecinku kolejnego muralu.

Tekst, zdjęcia, montaż: Marzena Góra