Balonowe szaleństwo nad Trzesieckiem

Miasto z Wizją / 10.02.2017 / Komentarze
Niemal z dnia na dzień lista startowa aeronautów coraz zasobniejsza

Jak wyliczyli organizatorzy VIII Polsko - Niemieckiego Festiwalu Balonowego o Memoriał Kurta Hummela, do tej super imprezy pozostały tylko 4 miesiące i 27 dni. Aeronauci z całego świata zagoszczą w Szczecinku w drugi weekend lipca (7-9.07).

Lista startowa pęcznieje niemal z dnia na dzień. Organizatorzy zarejestrowali już 27 załóg z USA, Niemiec, Węgier, Holandii, Francji, Danii i Polski.

Tradycyjnie w czasie festiwalu będziemy mogli podziwiać powietrzne statki w bajkowych kolorach i o bajkowych kształtach. W ubiegłym roku gościliśmy m.in. Angy Birds - balon w kształcie maskotki popularnej na całym świecie gry komputerowej i kreskówki. Z kolei w lipcu nad Trzesieckiem będziemy podziwiać balon - laleczkę Babette, pilotowany przez Holendra Guido Härle. Warto dodać, że dla Babette będzie to pierwszy start. W powietrznych lotach zadebiutuje właśnie w Szczecinku.

Oto pełna lista aeronautów, którzy już wyrazili akces przyjazdu do Szczecinka i lotami nad jeziorem Trzesiecko oraz uroczą podszczecinecką okolicą: Klaus Weisgerber - Niemcy, Guido Härle - Holandia, Volker Ralf Kruger - Niemcy, Wolf Kadach - Niemcy, Andreas Baus - Niemcy, Leszek Mańkowski - Polska, Hinnerk Röhrs - Niemcy, Christian Koziel - Francja, Gernot Neumann-Mahlkau - Niemcy, Peer Wittig - Niemcy, Hans-Jörg & Johanna Spies - Niemcy, Jola & Paweł Hałas - Polska, Krzysztof Korepta - Polska, Witold Waławski - Polska, Shane Robinson - USA, Robert Żbikowski - Polska, Rolf Suhr - Niemcy, Thomas Sjøgren - Dania, Wojciech Telszewski - Polska, Jacek Bogdański - Polska, Wojciech Polewicz - Polska, Krzysztof Małecki - Polska, Andrzej Jasek - Polska, Adrian Kobus - Polska, Włodzimierz Klósek - Polska, Krzysztof Kosobudzki - Polska i Tomasz Dzienisz - Polska.

Czy ubiegłoroczny rekord Memoriału Kurta zostanie pobity (w niebo wzbiło się wówczas 51 załóg) okaże się już niebawem?

Impreza upamiętnia postać porucznika Kurta Hummela z 9 Pułku Huzarów, który w 1908 roku zginął podczas lotu balonem nad Morzem Północnym. Pochodzący z Sępolna Wielkiego koło Białego Boru aeronauta brał udział w prestiżowych zawodach o Puchar Gordona Bennetta.

Organizatorzy: Festiwal Balonowy w Szczecinku to impreza z ponad dziesięcioletnią historią. Zaczęło się w 2004 roku, kiedy do miasta zaproszonych zostało 5 załóg balonowych z Niemiec i Polski. Imprezę nazwano Polsko-Niemiecka Fiesta Balonowa, a jej pomysłodawcą jest Bartosz Oberski, któremu udało się przekonać ówczesną Radę Miasta.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Samorządowa Agencja Promocji i Kultury. Z kolei Bartosz Oberski, jako specjalista i pilot z dużym doświadczeniem, zajmuje się wszystkimi zagadnieniami technicznymi. Ustala zgody na starty, wyznaczanie przestrzeni powietrznej na potrzeby Festiwalu. Jest także koordynatorem startów i prowadzi rekrutację uczestników Festiwalu.

W projekt oczywiście zaangażowanych jest mnóstwo osób. Z roku na rok przybywa także wolontariuszy, których pomoc jest niezbędna w czasie Festiwalu.

Festiwal Balonowy w Szczecinku to dużej rangi wydarzenie medialne. Dzięki sprzyjającej lipcowej aurze, wielokrotnie balony lecą nad miastem z niewielką prędkością. Daje to niezwykły efekt, przyciągający media z całej Polski. Relacje Festiwalu emitowane były już we wszystkich głównych stacjach TV.

Niewątpliwym sukcesem jest to, że Festiwalowi wiele razy poświęcono miejsce na łamach bardzo poczytnej prasy branżowej. Pisały o nas zarówno miesięczniki polskie, jak Skrzydlata Polska, ale również bardzo poczytne i opiniotwórcze - angielski "Aerostat" czy niemiecki "Ballonsportmagazin".

Foto: balon Babette - organizatorzy