Archeolodzy wracają na trasę budowy obwodnicy

Miasto z Wizją / 17.03.2016 / Komentarze
Cel: Zbadać mezolityczną osadę koło Miękowa

Trwają prace projektowe przyszłej obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi ekspresowej S-11. Z tego tytułu w ratuszu nader często goszczą inżynierowie z firmy Multiconsult Polska. Firma sprawuje nadzór nad budową wschodniego obejścia naszego miasta.

O tym wydarzeniu pisaliśmy m.in. w artykule:

Na trasie przyszłej obwodnicy (budowa powinna ruszyć na początku 2017 roku) pracują też geolodzy. Ich celem jest badanie gruntu. Niebawem zajrzą do nas archeolodzy. To ich kolejna wizyta w Szczecinku. Specjalistyczne badania w kilkunastu miejscach 12 kilometrowej obwodnicy prowadzili już w 2015 roku.

Okazuje się, że inwestor - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chcą się powtórnie przyjrzeć tzw. "stanowisku nr 2 Turowo (dawniej Miękowo)". Drogowcy ogłosili już przetarg na badania. Zadanie nosi nazwę: Wykonanie archeologicznych badań wykopaliskowych na terenie inwestycji pn.: „Budowa obwodnicy m. Szczecinek w ciągu drogi krajowej nr 11”.

Jak zapisano w specyfikacji przetargowej, celem zamówienia jest przygotowanie terenu pod planowaną inwestycję drogową poprzez wykonanie prac ziemnych i geodezyjnych, eksplorację zabytków archeologicznych, wykonanie dokumentacji, zabezpieczenie, konserwację i przekazanie zabytków ruchomych do muzeum lub innej jednostki organizacyjnej. Prace badawcze odbędą się na stanowisku o powierzchni 21 arów.

Firmy zainteresowane podjęciem stosownych prac w tym zakresie mają czas na składanie ofert do 19 kwietnia br. Zakończenie robót zaplanowano w terminie od 1 sierpnia do najpóźniej 30 września br.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Mapa: GDDKiA