Ambitne plany - więcej "elektryków" na ulicach Szczecinka

Miasto z Wizją / 03.04.2021 / Komentarze
Wiceburmistrz Maciej Makselon: Rozpoczęliśmy starania o dofinansowanie zakupu kolejnych autobusów elektrycznych

Na ulicach naszego miasta już od kilku lat można spotkać elektryczne autobusy. Dzięki uzyskaniu dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego w grudniu 2018 roku tabor szczecineckiej Komunikacji Miejskiej wzbogacił się o dziesięć tego typu pojazdów. Tym samym Szczecinek stał się jednym z pierwszych miast w Polsce, które mogły pochwalić się wdrożeniem bardziej ekologicznych rozwiązań w transporcie publicznym. Teraz mamy szansę na to, aby nad Trzesieckiem pojawiły się kolejne tego typu pojazdy.

- Szukamy i analizujemy możliwości dofinansowania zakupu kolejnego autobusu, ponieważ ten tabor jest niewystarczający dla potrzeb Szczecinka – mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Maciej Makselon. - Pojawiła się taka okazja w ramach tzw. „Zielonego transportu” z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Generator wniosków został otworzony na nabory na początku roku. To jest nabór ciągły, trzyletni i my będziemy starali się o dofinansowanie zakupu kolejnych dziesięciu autobusów.

- Jest to bardzo korzystne dofinansowanie z racji tego, że koszt jednostkowy jednego autobusu jest bardzo wysoki. Mówimy tu o kwocie ok. 2 mln złotych. To zdecydowanie przewyższa cenę autobusów dieslowskich, które można zakupić na rynku. Ale też dofinansowanie do zakupu pojazdów elektrycznych jest bardzo wysokie, bo jest ono na poziomie 85 procent. Można również pozyskać pożyczkę na wkład własny i my o taką dotację oraz pożyczkę będziemy aplikowali.

Przygotowania do pozyskania przez miasto dofinansowania na zakup kolejnych „elektryków” już się rozpoczęły. - Obecnie podpisaliśmy umowę na wykonanie całej dokumentacji projektowej. To jest bardzo obszerna dokumentacja, bardzo mocno musi tutaj być zaakcentowany aspekt ekologiczny. Ale ponieważ my mamy już doświadczenie z autobusami elektrycznymi i wiemy, jak opisać ten efekt ekologiczny, ponieważ my ten efekt ekologiczny już uzyskujemy poprzez funkcjonowanie tego typu autobusów.

- Myślimy o maksymalnej puli, o jaką można ubiegać się we wniosku. Jest to od 20 do około 25 mln złotych na zakup dziesięciu autobusów. My zrobimy wszystko, żeby pozyskać te pieniądze. Mam nadzieję, że dobrze napisany i dobrze złożony wniosek oraz nasze doświadczenia w obsłudze autobusów elektrycznych zaowocują tym, że kolejne pieniądze na zakup autobusów elektrycznych trafią do Szczecinka – dodaje wiceburmistrz Maciej Makselon. (red).

Foto: S. Włodarczyk