"Akademia życia" edukuje strażaków z OSP

  • Tv
  • Aktualności
Miasto z Wizją / 16.08.2016 / Komentarze
To kolejna szlachetna inicjatywa szczecineckiej Akademii Ratownictwa

Akademia Ratownictwa działająca przy szczecineckiej Komendzie Hufca od długiego już czasu dokłada wszelkich starań, aby uświadamiać mieszkańców, jak ważna jest znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, a także regularnie edukują społeczeństwo na temat tego, w jaki sposób należy postępować, aby skutecznie udzielać pomocy, nie stwarzając dodatkowego zagrożenia do osoby poszkodowanej. Teraz szeroko zakrojoną akcję informacyjno-edukacyjną postanowili rozszerzyć na kolejne rejony.

Marek Grzegorski ze Szczecineckiej Akademii Ratownictwa oraz ratownik medyczny miejskiego szpitala oraz instruktor ZHP, w długi weekend gościł w Bińczu, gdzie na terenie gorzelni poprowadził nocne warsztaty w ramach „Akademii życia”, w trakcie których poruszone zostały właśnie zagadnienia związane z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Udział w nich wzięli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej oraz pozostali mieszkańcy.

- Największy problem jest w miejscach najbardziej oddalonych od dużych ośrodków medycznych. Czas dojazdu zespołu ratownictwa medycznego i ilość zespołów w danym rejonie często nie wystarcza, żeby móc w odpowiedniej chwili pomóc osobom poszkodowanych. Dlatego strażacy z OSP mogą jakkolwiek zastąpić zespół ratownictwa medycznego w podjęciu podstawowych czynności ratujących życie do czasu przyjazdu – powiedział Marek Grzegorski.

- Potrafimy naprawdę wiele, mamy sprzęt za grube miliony, ale nic nie zastąpi czasu, który upływa od czasu wystąpienia zdarzenia. Nic nie zrobimy, jeżeli nie zareagujemy odpowiedni szybko. Ani szpitale, ani zespoły ratownictwa medycznego nie odwrócą utraconego czasu. Dlatego powstała „Akademia życia”. To wyjątkowa inicjatywa, dzięki której będziemy mogli szkolić i uświadamiać społeczeństwo z naszego regionu na temat tego, jak ważne jest zainteresowanie się tematem udzielania pomocy.

Przypomnijmy, że to właśnie z inicjatywy Marka Grzegorskiego oraz Szczecineckiej Akademii Ratownictwa 30 lipca br. w naszym mieście padł rekord Polski w nieprzerwanej resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule http://miastozwizja.pl/w-szczecinku-padl-rekord-polski-w-nieprzerwanej-reanimacji.

Tekst: Marzena Góra
Zdjęcia, montaż: Andrzej Remus