997 - kryminalne wydarzenia tygodnia

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 30.09.2020 / Komentarze
Po alkoholu i bez prawa jazdy za kierownicą. W Szczecinku dwa wypadki z udziałem pieszych

W ubiegłym tygodniu szczecineccy policjanci zatrzymali 6 nietrzeźwych kierujących. Niechlubnym rekordzistą opilstwa za kierownicą okazał się 73-letni mieszkaniec gminy Szczecinek. Mężczyzna prowadzący VW Golfa wydmuchał w policyjny alkomat 2 promile alkoholu.

- Policjanci z Barwic zatrzymali (na terenie gminy Grzmiąca) 27-letniego mężczyznę jadącego Audi - mówi "Miastu z Wizją" asp. Anna Matys, oficer prasowy szczecineckiej Policji.

- Kierujący w chwili badania miał 1 promil alkoholu. Okazało się też, że od 2018 roku posiada aktywny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi. Teraz ponownie stanie przed sądem. Grozi mu kara do 3 lat pozbawienia wolności.

W ubiegłym tygodniu na terenie Szczecinka doszło do dwóch wypadków drogowych z udziałem pieszych.

- Na ul. Wyszyńskiego 15-latek wbiegł na jezdnię w miejscu niedozwolonym i został potrącony przez kierującego Fordem Mondeo - mówi asp. A. Matys.

- Mężczyzna (50 lat) był nietrzeźwy. Wydmuchał w alkomat blisko promil alkoholu. Decyzją prokuratora został objęty dozorem policyjnym. Stracił też prawo jazdy.  

Do kolejnego wypadku doszło na przejściu dla pieszych na ul. Sikorskiego, gdzie 30-letnia kierująca samochodem osobowym potrąciła 69-letniego mężczyznę. Pieszy z urazem głowy trafił do szpitala.  

KOMUNIKAT POLICJI:

Zapadł wyrok w sprawie brawurowej jazdy kierującego, którego zatrzymali do kontroli drogowej policjanci szczecineckiej grupy SPEED. Kierujący pojazdem osobowym marki Audi jechał z prędkością rażąco przekraczającą dozwoloną w tym miejscu - 120 km/h. W pewnym momencie jego pojazd osiągnął prędkość 247 km/h. Policjanci zatrzymali 20 latkowi prawo jazdy a sprawę skierowali do sądu.

Na początku lipca 2020 roku policjanci ze szczecineckiej grupy SPEED pełnili służbę na obwodnicy Szczecinka w ciągu drogi S-11, z wykorzystaniem radiowozu nieoznakowanego wyposażonego w wideorejestrator. W pewnym momencie zauważyli kierującego jadącego z dużą prędkością. Pojechali za nim dokonując pomiaru jego prędkości. Kierujący pojazdem marki Audi jechał z prędkością rażąco przekraczającą obowiązujące w tym miejscu ograniczenie do 120 km/h. W wyniku przeprowadzonego pomiaru policjanci ustalili, że kierujący przekroczył dopuszczalną prędkość o 127 km/h mając na liczniku 247 km/h.

Patrol drogówki zatrzymał kierującego do kontroli drogowej. Za kierownicą zastali 20-letniego mieszkańca powiatu złotowskiego. W związku z rażącym przekroczeniem dopuszczalnej prędkości a jednocześnie spowodowaniem zagrożeniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym dla innych uczestników ruchu policjanci zadecydowali o zatrzymaniu prawa I skierowaniem wniosku o ukaranie do sądu.

Wczoraj w Sądzie Rejonowym w Szczecinku zapadł wyrok w tej sprawie. Kierujący został uznany winnym popełnionych wykroczeń. Sąd ukarał go karą grzywny w wysokości 2 500 złotych oraz obciążył kosztami postępowania sądowego. 20-latek stracił także prawo jazdy na okres 10 miesięcy.

 

Bezpieczny senior – spotkanie z dzielnicowym

Dzielnicowy z Posterunku Policji w Białym Borze spotkał się z seniorami z Klubu Seniora w Białym Borze, aby przypomnieć im podstawowe zasady bezpieczeństwa. Nasi seniorzy najczęściej bowiem, z uwagi na swoją łatwowierność i dobre serce, stają się ofiarami złodziei i oszustów. Dla zwiększenia widoczności seniorów na drodze dzielnicowy przekazał uczestnikom spotkania elementy odblaskowe.

Na spotkaniu zorganizowanym w białoborskim Klubie Seniora dzielnicowy w przystępny sposób przekazał seniorom, z jakimi zagrożeniami mogą mieć do czynienia na co dzień w miejscu zamieszkania, idąc na zakupy, poruszając się komunikacją miejską czy odbierając niespodziewany telefon. Mundurowy z białoborskiego posterunku policji omówił najczęściej popełniane błędy przez seniorów, którzy padli ofiarą przestępstw i stracili oszczędności życia. Dzielnicowy omówił metody działania nieuczciwych pracowników firm, sprzedawców, kurierów czy oszustów działających przez telefon podając się za członka rodziny lub funkcjonariusza policji.

Na zakończenie spotkania seniorzy zostali wyposażeni w opaski odblaskowe Bezpieczny Senior oraz materiały informacyjne.

Warto zapamiętać!

1. Przez telefon każdy może podawać się za inną osobę!

2. Bezpieczny senior rozmawiając przez telefon:

* ma ograniczone zaufanie,

* nie zdradza poufnych informacji,

* nie informuje, że posiada oszczędności,

* nie przekazuje numerów PIN i haseł do konta bankowego,

* nie podaje swojego numeru telefonu komórkowego,

* konsultuje z rodziną wszelkie sprawy dotyczące finansów,

* jeśli ma wrażenie, że ktoś chce go oszukać, rozłącza połączenie przez odłożenie słuchawki lub zakończenie rozmowy oraz powiadamia o tym Policję,

* wie, że prawdziwi policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy bądź zaciągnięcie kredytu.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk