12 minut za 202 mln zł

Miasto z Wizją / 08.09.2017 / Komentarze
Trwają prace rewitalizacyjne szlaku kolejowego Szczecinek - Ustka

Linia kolejowa ze Szczecinka do Słupska należy do najbardziej zaniedbanych na Pomorzu. Wiele lat zapóźnień remontowych zrobiło swoje. Doszło nawet do tego, że na niektórych odcinkach maszyniści nie mają łączności z dyspozytorami ruchu.

Nic zatem dziwnego, że samorząd województwa pomorskiego zdecydował się na rewitalizację szlaku. Główne prace remontowe prowadzone są od granicy województwa do Ustki. Z kolei na odcinku ze Szczecinka do granicy zachodniopomorskiego Polskie Linie Kolejowe montowane są nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym.

Póki, co pociągi po torach jeżdżą tylko ze Szczecinka do Miasta. Dalej do Słupska Przewozy Regionalne zapewniły pasażerom zastępczą komunikację autobusową. Utrudnienia potrwają kilka miesięcy.

Remont szlaku na długości 70 km pochłonie 202 mln zł. Po rewitalizacji torów i infrastruktury kolejowej czas przejazdu ze Szczecinka do Słupska skróci się o… 12 minut. Inwestycja zakończy się w 2019 roku.

Do tej pory wykonawca inwestycji wymienił podkłady i szyny na około 19 km linii. Jeszcze w tym roku przewidziano prace przy przebudowie peronów, mostów i wiaduktów. Rewitalizacja obejmie w 20 miejscowościach przebudowę 22 peronów.
Na 52 przejazdach kolejowo-drogowych wzrośnie poziom bezpieczeństwa - wymieniona zostanie nawierzchnia. Na 14 przejazdach zamontowane zostaną nowe urządzenia przejazdowe. Przebudowanych zostanie 47 obiektów inżynieryjnych, m.in. 4 mosty i 8 wiaduktów. Efektem prac będą szybsze przejazdy pociągów z prędkością do 100 km/h. Prace remontowe nie dotyczą linii na odcinku Szczecinek - granica województwa.
Jak wspomnieliśmy, dla dobrych podróży na trasie Szczecinek – Ustka ważne jest także zapewnienie nowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym. Te, w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa i likwidacja zagrożeń eksploatacyjnych na sieci kolejowej” montowane są od Szczecinka do granicy województw zachodniopomorskiego i pomorskiego.