Szczecinek przed drugą turą wyborów burmistrzowskich

Miasto z Wizją / 19.04.2024 / Komentarze
Powtórnie do urn wyborczych pójdziemy w niedzielę 21 kwietnia

Trzeba przyznać, że tegoroczne wybory samorządowe w Szczecinku obfitują w wiele niespodziewanych rozstrzygnięć. W niedzielę 21 kwietnia mieszkańcy powtórnie pójdą do urn wyborczy, by ostatecznie wybrać swojego burmistrza. O najważniejszy mandat w mieście rywalizować będą były burmistrz i Poseł na Sejm RP Jerzy Hardie-Douglas oraz obecny burmistrz Daniel Rak.

Od wyboru jednego, bądź drugiego z kandydatów zależeć będzie ostateczny skład Rady Miasta. Obaj bowiem zdobyli już mandat radnego miejskiego. Tak więc, w przypadku gdy burmistrzem zostanie Jerzy Hardie-Douglas jego miejsce w radzie zajmie Anna Ponichtera. Z kolei w przypadku kiedy burmistrzem zostanie Daniel Rak, na jego miejsce wejdzie Ewa Ogrodzińska. Niewykluczone też, że po rozpatrzeniu protestów wyborczych dojdzie do innych zmian personalnych w składzie Rady Miasta.

Na dziś skład Rady Miasta prezentuje się następująco: Daniel Rak, Ryszard Pazoła, Krystyna Kaszewska, Janusz Rautszko, Jerzy Hardie-Douglas, Damian Cembrowski, Grażyna Kuszmar, Paulina Peciak-Nazarewska, Krzysztof Zawada, Maciej Batura, Magdalena Lubczyk, Maciej Makselon, Jacek Lesiuk, Małgorzata Bała, Marcin Jaczewski, Wojciech Stypa, Marek Ogrodziński, Jacek Brynkiewicz, Małgorzata Kubiak-Horniatko, Katarzyna Dudź i Joanna Pawłowicz.

Reasumując: Koalicja Obywatelska zdobyła 10 mandatów (do rządzenia potrzebuje minimum jednego radnego z innego ugrupowania), Komitet Douglasa 6 mandatów, Porozumienie Samorządowe 3 mandaty oraz Porozumienie dla Szczecinku i Wspólny Dom po 1 mandacie.

Skład Rady Powiatu Szczecineckiego już się nie zmieni. 7 kwietnia mieszkańcy regionu zdecydowali, że w sali obrad starostwa zasiądą:

Marcin Kaszewski

Jolanta Leśniewska

Grzegorz Grondys

Jacek Wojciechowski

Ireneusz Markanicz

Janusz Babiński

Krzysztof Lis

Marek Bulczak

Anna Kieling

Krzysztof Zając

Dariusz Skiba

Grzegorz Poczobut

Jakub Hardie-Douglas

Paweł Żydałowicz

Kamila Gwiazda

Robert Fabisiak

Andrzej Wójtowicz

Magdalena Strzelec

Cezary Jankowski

Reasumując: Koalicja Obywatelska i ugrupowanie Krzysztofa Lisa zdobyły po 6 mandatów. Z kolei 4 mandaty padły łupem PiS, a trzy ugrupowania Jerzego Hardie-Douglasa.