Szczecinek z nagrodą, moc inwestycji i urodziny "Jesiotra"

Miasto z Wizją / 02.09.2023 / Komentarze
Kartka z kalendarza - wrzesień 2009

Minęły wakacje AD 2009. Uczniowie wrócili do szkół, budowlańcy finiszowali z wieloma inwestycjami, mieszkańcy Szczecinka rzucali coraz to ciekawsze pomysły imprez mających uczcić jubileusz 700-lecia grodu Warcisława IV, świętowali wędkarze, Szczecinek został nagrodzony, a do szpitala przyjechały nowe karetki. Tak w skrócie można opisać to, co się działo w Szczecinku siedem lat temu - we wrześniu 2009 roku

Uczniowie "mechanika" (i nie tylko) otrzymali wspaniały prezent z okazji nowego roku szkolnego - wielofunkcyjny kompleks boisk za 600 tys. zł. W kosztach partycypowały: powiat, miasto i resort sportu.

Miasto postanowiło aplikować w Narodowym Programie Przebudowy Dróg Lokalnych, tzw. "schetynówkach". Późną jesienią okazało się, że skutecznie. Przebudowana miała zostać ul. 1 Maja (I etap) na odcinku od Placu Wolności do skrzyżowania z ulicą Narutowicza w ciągu drogi krajowej nr 11. Wszystko to na odcinku około 900 metrów.

Koło PZW "Jesiotr" świętowało 60 urodziny. Jubileuszowe uroczystości odbyły się w Pałacyku Rycerskim na Bugnie. Wspomnieniom nie było końca, a najbardziej zaangażowani w pracę organizacyjną i sportową koła wędkarze zostali wyróżnieni pamiątkowymi medalami i dyplomami.

Wielkim krokami zbliżał się 2010 rok a wraz z nim obchody 700 urodzin miasta. W pocie czoła pracował Komitet Organizacyjny Obchodów Jubileuszu 700-lecia Szczecinka. Ustalał kalendarz obchodów, a zarazem "kupował" pomysły mieszkańców Szczecinka. A tych było bez liku.

Miały być np. Szczecineckie Juwenalia, wielki koncert na Górce Rynkowej, piknik astronomiczny, odbudowa obserwatorium w kamienicy przy ul. Kościuszki, spotkanie astronomów w hołdzie Adamowi Giedrysowi, a nawet bicie Rekordu Guinnessa… w wielkiej prezentacji pucharów, dyplomów, medali oraz innych trofeów zdobytych przez mieszkańców przez lata. Szczecinecczanie proponowali również koncert Chóru Aleksandrowa oraz występy Zespołów Pieśni i Tańca „Mazowsze” i „Śląsk”.

Na terenie koszar byłego 26 Dywizjonu Artylerii Rakietowej przy ul. Kościuszki, Myśliwskiej i Kosińskiego dobiegała finału adaptacja jednego z wiekowych koszarowców. Jeszcze ówczesnej jesieni do dyspozycji mieszkańców Szczecinka trafiły 62 mieszkania. Koszt inwestycji jak na miasto - duży, bo około 8 mln zł.

We wrześniu 2009 roku miasto zostało wyróżnione nagrodą finansową - 200 tys. zł w konkursie „Najbardziej Ekologiczna Gmina w Województwie Zachodniopomorskim”.

W połowie września wyremontowaną ulicą Mierosławskiego pojechały pierwsze samochody. Inwestycja stanowiła zarazem pierwszą szczecinecką "schetynówkę". Nowa arteria otrzymała dwa ronda - na skrzyżowaniach z ul. Kościuszki i Lelewela oraz Koszalińska i Polna.

Niejako w tle przygotowywania obchodów 700-lecia miasta w najlepsze trwał spór o nowe granice Szczecinka. Gmina nijak nie przyjmowała do wiadomości decyzji rządu o włączeniu w granice administracyjne miasta sołectw Trzesieka i Świątki. Rada Gminy wystąpiła nawet z wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z prawem jednego z artykułów rozporządzenia rządu z końca lipca 2009 roku. Niestety, dla gminy, wniosek był bezskuteczny.

Na Świątkach nad jeziorem Trzesiecko ruszyła budowa osiedla domków jednorodzinnych, a w sąsiedztwie osiedla Zachód miasto zakończyło przygotowanie terenu pod Plac Koncertowy. Inwestycja okazała się niezwykle pożyteczna i plac z powodzeniem funkcjonuje do dziś.

Pod koniec września 2009 roku szczecinecki szpital otrzymał dwie nowiutkie karetki pogotowia ratunkowego. Nowoczesne pojazdy zostały wyposażone m.in. w defibrylator i zestaw akcesoriów do transmisji EKG. Karetki niemal "na pniu" weszły do służby.

Na terenie byłej Strzelnicy Garnizonowej przy ul. Kościuszki pracowali saperzy. Wykopali mnóstwo niewybuchów. Warto wspomnieć, że przygotowywali tam parcele pod teren strefy ekonomicznej.