3,5 mln złotych trafiło do kasy miasta

Miasto z Wizją / 08.10.2020 / Komentarze
Zostaną one przeznaczone na przebudowę trzech ulic na os. Marcelin oraz os. Trzesieka

Fundusz Inwestycji Lokalnych to środki przeznaczone przez Radę Ministrów na dotacje dla gmin, powiatów i miast w ramach Antykryzysowej Tarczy Samorządowej. Środki przekazane przez rząd będzie można wykorzystać na bliskie ludziom inwestycje, m.in.  remonty szkół i przedszkoli, inwestycje w wodociągi i kanalizację, budowę żłobków, drogi – a także inne niezbędne lokalnie działania.

Również nasze miasto może liczyć na taką pomoc. Pieniądze w kwocie 3 mln 452 tys. 278 zł już dotarły do Szczecinka. Zostaną one przeznaczone na przebudowę i remont trzech ulic znajdujących się na obrzeżach miasta

- Zostaną one przeznaczone na wykonanie dróg na szczecineckich osiedlach. Pierwszą, taką priorytetową drogą, która zostanie wykonana, jest ulica Prusa, czyli ulica, która graniczy z osiedlem Marcelin. Ulica ta już po części już została wykonana w ramach budowy obwodnicy, w ramach naszych ustaleń z GDDKiA. 600 metrów tej ulicy zostało wykonane od ronda prowadząc do osiedla Marcelin, natomiast z drugiej strony wójt gminy wykonał również jezdnie przy swoich terenach gminnych. I powstała taka luka, gdzie wciąż droga jest nieutwardzona – mówi nam wiceburmistrz Maciej Makselon. - Mieszkańców osiedla, którzy na pewno nie mogą doczekać się tej inwestycji chcę zapewnić, ze zrobimy wszystko, żeby w tym roku przetargować tą inwestycje. To jest priorytetowa ulica, którą chcemy wykonać z tych środków rządowych.

Jak zauważył wiceburmistrz jest to bardzo ważna droga z punktu widzenia mieszkańców tego osiedla, ponieważ poprawia ona bezpieczeństwo dojazdu do centrum miasta. Nie trzeba będzie włączać się do drogi krajowej nr 20,  jak ma to miejsce obecnie. Wstępna wartość tej inwestycji wynikająca z kosztorysu wynosi 2mln 200 tys. zł. Oprócz remontu nawierzchni zostanie w tym miejscu wykonany także chodnik, ścieżka rowerowa oraz oświetlenie.

- Patrząc na kosztorysy myślę, że uda nam się być może jeszcze w tym roku przetargować również ul. Cichą na os. Trzesieka. To też dość ważna ulica, która prowadzi do dość dużego osiedla domków jednorodzinnych. Posiadamy już pozwolenie na budowę. To będzie ulica z chodnikiem oraz z deszczówką. Szacunkowy koszt tej drugiej inwestycji to ok. 660 tys. zł.

- Trzecią taką inwestycją drogową jest ul. Letniskowa, również na os. Trzesieka. To mała uliczka, która łączy szereg innych ulic. Wartość tej inwestycji to ok. pół miliona zł. Jeśli jeszcze nam środków wystarczy, a jesteśmy na etapie tworzenia dokumentacji, to chcielibyśmy wykonać także skrzyżowanie ul. Skowronkowej z naszą „małą obwodnicą” – dodaje wiceburmistrz Maciej Makselon.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk