Burmistrz o budżecie, becikowym i dodatkach dla nauczycieli

Miasto z Wizją / 30.01.2019 / Komentarze
Daniel Rak: Budżet planował burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Udało mi się go przekonać do realizacji części obietnic, które złożyłem mieszkańcom Szczecinka

Na ostatniej sesji zwyczajnej Rada Miasta przyjęła uchwalę budżetową Szczecinka na 2019 rok. Radni zdecydowali też o przyjęciu pakietu uchwał otwierających drogę do realizacji obietnic wyborczych burmistrza Daniela Raka. Do sprawy odniósł się sam zainteresowany.

- Najważniejszą informacją dla mieszkańców Szczecinka jest to, że poziom dochodów miasta zamknie się kwotą około 161,5 mln zł. Z kolei wydatki mamy zaplanowane na poziomie 176 mln zł. To dwie główne składowe tegorocznego budżetu - mówi Daniel Rak.

- Zaplanowaliśmy też wzięcie kredytu w wys. 14 mln zł, z czego 9 mln zł zostanie przeznaczone na inwestycje, a resztę na spłatę zadłużenia bieżącego miasta. Szacujemy, że na koniec tego roku będziemy mieć zadłużeni na kwotę około 37 mln zł. Stanowic to będzie niecałe 23 proc. dochodów miasta (dopuszczalny próg dla samorządu to 60 proc. - dop. red.). Ważną informacją jest również to, że w 2019 rok weszliśmy z wolnymi środkami budżetowymi w kwocie 5,8 mln zł.

- Jeżeli chodzi o wydatki to najważniejszą kwotą jest pomoc społeczna - 46 mln zł - dodaje burmistrz. - Z kolei oświata, wychowanie i edukacja - blisko 42 mln zł, kultura - ponad 7 mln zł czy kultura fizyczna i sport - blisko 8 mln zł. Na inwestycje przeznaczymy w tym roku 26,5 mln zł.

Pisaliśmy o tym w artykule:

Jak wspomnieliśmy Rada Miasta przyjęła też pakiet uchwał pozwalający na realizację obietnic wyborczych burmistrza.

- Tegoroczny budżet planował burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Udało mi się przekonać pana burmistrza do realizacji części obietnic, które złożyłem mieszkańcom Szczecinka - ujawnia D. Rak.

- Na tzw. Szczecineckie Becikowe przeznaczyliśmy w tym roku kwotę 300 tys. zł. Po 1000 złotych trafi do rodziców każdego urodzonego w Szczecinku maluszka. Uchwała wejdzie w życie po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego. Jednak uspokajam przyszłych rodziców; nabierze ona mocy prawnej z dniem 1 stycznia 2019 roku. Wystarczy, że rodzic pobierze z MOPS-u stosowny wniosek, wypełni go i załączy akt urodzenia. Komfortem dla rodziców jest również fakt, że wniosek o becikowe będą mogli złożyć w ciągu jednego roku od urodzenia dziecka.

- Innym projektem moich obietnic, który został przyjęty przez radnych są dodatki dla nauczycieli, tzw. pakiet nauczycielski. Wiąże się on z podwyższeniem kwoty do 250 zł za opiekę wychowawczą nad uczniami. Podwyższymy też kwotę wypłacaną dla nauczycieli stażystów - do 100 zł. Skutki finansowe pakietu nauczycielskiego w ciągu roku to około 300 tys. zł. Rzecz jasna, pieniądze zostały zabezpieczone w budżecie miasta. Jestem przekonany, że dzięki tym działaniom inne miasta podążą tym kierunkiem biorąc ze Szczecinka dobre przykłady.

- W tym roku po raz pierwszy będziemy realizować w Szczecinku tzw. Budżet Obywatelski. To również moja obietnica wyborcza. Na to działanie mamy kwotę 800 tys. zł środków własnych i 250 tys. zł dotacji z firmy Kronospan (to zapis porozumienia Miasto - Kronospan - dop. red.). Łącznie dysponować będziemy na ten cel kwotą ponad 1 mln zł.