Budżet miasta 2019 - inwestycje w "pigułce"

Miasto z Wizją / 23.01.2019 / Komentarze
Co zrobimy i za ile?

Około 26 mln zł mają kosztować tegoroczne inwestycje, zarówno te duże, jak i mniejsze. Ponad 6 mln zł Szczecinek pozyska z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego i programów rządowych, m.in. "schetynówek".

Trwa budowa multimedialnych przystanków autobusowych. Pieniądze na ten cel pozyskaliśmy z funduszy unijnych.

Miasto zamierza w 2019 roku zrealizować dwie duże inwestycje drogowe: przebudowę ciągu komunikacyjnego ulic: Dworcowa, Kolejowa i Wiśniowa za ponad 6 mln zł przy wsparciu "schetynówek" (w połowie) oraz wybudować nową drogę łączącą ul. Kołobrzeską z Polną (wraz z rondem na ul. Kołobrzeskiej) za 1,5 mln zł. Pieniądze na ten cel w całości pochodzić będą z budżetu miasta.

Będzie też realizowany II etap przebudowy ul. Akacjowej - za 100 tys. zł, rozbudowa ul. Klonowej - za 25 tys. zł oraz budowa parkingu przy ul. Winnicznej za 75 tys. zł.

W Szczecinku powstaną nowe mieszkania. Przyszli lokatorzy otrzymają je do dyspozycji w byłym budynku produkcyjnym przy ul. Pilskiej. Inwestycja zamknie się kwotą blisko 3 mln zł przy dofinansowaniu w kwocie 1,25 mln zł.

Na rewitalizację zabytkowego budynku dworca kolejowego miasto przeznaczy w tym roku 2,5 mln zł. Z kolei adaptacja budynku byłej Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Armii Krajowej na siedzibę organizacji pozarządowych będzie kosztować 1,5 mln zł. Roboty powinny zostać zwieńczone latem.

Jedną z największych inwestycji Szczecinka w najbliższym czasie ma być budowa sali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1. Ratusz szacuje koszt budowy rozłożonej na dwa lata na 8 mln zł, w tym w 2019 r. - 3 mln zł. Niewykluczone jednak, że nowa sala sportowa kosztować będzie więcej. Firmy budowlane "się cenią", co widać było już w pierwszym przetargu. Stąd starania burmistrza Daniela Raka o pozyskanie funduszy zewnętrznych na ten cel.

W tym roku, podobnie jak w latach poprzednich budowane będą gniazda na odpady komunalne. Łącznie planuje się wydać na to przedsięwzięcie blisko 900 tys. zł przy 50-proc. dofinansowaniu z zewnątrz.

Szczecinek będzie rozbudowywał oświetlenie za 200 tys. zł. Miasto przeznaczy też 150 tys. zł na place zabaw. Zakupiona zostanie specjalna huśtawka dla niepełnosprawnych dzieci. Nowe urządzenie zlokalizowane zostanie na Centralnym Placu Zabaw przy ul. Jasnej bądź na placu zabaw w Strefie Aktywnego Wypoczynku przy osiedlu Kopernika. Reszta pieniędzy przeznaczona zostanie na konserwację przyrządów do zabaw lub ich wymianę, m.in. na placu zabaw przy ul. Słowiańskiej.

Trwa budowa boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Zachód. Koszt sportowej inwestycji to 430 tys. zł. Sportowy plac do dyspozycji nie tylko najmłodszych mieszkańców Zachodu oddany zostanie jeszcze tegorocznego lata.

Na Górce Rynkowej trwają prace przygotowawcze (niwelowanie terenu) pod budowę wyciągu narciarskiego. Na nartach będziemy mogli szusować w przyszłoroczną zimę. Planowany koszt inwestycji to około 1,5 mln zł.

Miasto zabezpieczyło też w budżecie 330 tys. zł na modernizację trybun na Stadionie Miejskim. Piłkarski obiekt otrzyma również stałe nagłośnienie za 15 tys. zł.

Niebawem (po pomyślnym rozstrzygnięciu przetargu) powinny ruszyć prace nad głęboką termomodernizacją budynków przy ul. Winnicznej, Emilii Plater i Armii Krajowej. Inwestycja (koszt ponad 2 mln zł) będzie realizowana przy wsparciu środków unijnych.

To nie wszystkie tegoroczne inwestycje. Będzie też wiele mniejszych, ale niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania miasta, np. regulacja gospodarki wodami deszczowymi, budowa sieci kanalizacji deszczowej, modernizacja energetyczna wielorodzinnych budynków mieszkalnych, czy też wykonanie parkingu i oświetlenia przy SP nr 7.

Ostateczny kształt inwestycji AD 2019 będzie znany po podjęciu uchwały Rady Miasta o przyjęciu do realizacji tegorocznego budżetu Szczecinka - na sesji w czwartek 24 stycznia br.