Z drona skorzystałyby spółki miejskie i służby mundurowe

Miasto z Wizją / 12.04.2018 / Komentarze
Burmistrz: Tych zastosowań jest naprawdę bardzo dużo

Jak informowaliśmy, w miniony wtorek, 10 kwietnia do Szczecinka „przyleciał” pokaźnych rozmiarów dron. W ratuszu miała miejsce prezentacja urządzenia wykorzystywanego jako stacja do analizy parametrów jakości powietrza. W spotkaniu tym uczestniczyli m.in. włodarze miasta, pracownicy Referatu Ochrony Środowiska, a także przedstawiciele służb mundurowych – policji, straży pożarnej oraz straży miejskiej. Okazuje się, że z „usług” drona mogłyby korzystać także miejskie spółki oraz służby mundurowe, a samo urządzenie cechuje szeroki wachlarz możliwości.

- Prezentacja pokazała wiele innych możliwości wykorzystania takiego drona. Jeżeli podejmiemy decyzję o jego zakupie to m.in. dlatego, że taki dron w mieście będzie wykorzystany nie tylko do wspomagania ochrony środowiska – mówi nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. – Przy pomocy takiego urządzenia, umieszczając na nim kamerę termowizyjną, na przykład MEC mógłby badać przecieki w instalacjach liniowych, a PWiK mogłoby obserwować chociażby, biorąc pod uwagę różnicę temperatur, zrzuty do deszczówki jakichś  nielegalnych ścieków.

- Dron mógłby być także wykorzystywany do obserwacji z powietrza i poszukiwań nielegalnych wysypisk śmieci. Z kolei policja może przy jego pomocy przeszukiwać teren jak chociażby las czy pola podczas akcji poszukiwawczych osób zaginionych. Tych zastosowań jest naprawdę bardzo dużo i myślę, że to jest przyszłość. Często jesteśmy w tej awangardzie i podejmujemy pewne decyzje przed innymi miastami. Ale też kilka miast już zakupiło na swój użytek drona. Biorąc pod uwagę te liczne możliwości skłaniałbym się do zakupu drona, ale decyzja jeszcze nie jest podjęta.

Przypomnijmy, że urządzenie miałoby być również wykorzystywane do monitorowania jakości powietrza i reagowania na podejrzenia nielegalnego spalania odpadów niedozwolonych w domowych paleniskach. „Latające laboratorium” pozwoliłoby w niespełna minutę poznać skład danej próbki, sprawdzając m.in. poziom benzo(a)piremu czy pyłu PM10. Dodajmy, że wkrótce do Szczecinka przyjedzie kolejne urządzenie na podobną prezentację.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Jarosław Dudek