Z Adamem Giedrysem na Zamku Książąt Pomorskich

Miasto z Wizją / 13.04.2018 / Komentarze
Okolicznościowa konferencja z okazji 100-lecia urodzin szczecineckiego krawca - astronoma

DW piątek (13.04) na Zamku Książąt Pomorskich miejsce miała konferencja okolicznościowa. Prelegenci i uczestnicy wspominali znakomitego mieszkańca Szczecinka, z zawodu krawca, z zamiłowania astronoma, Adama Giedrysa.

Południowa sala konferencyjna zamku wypełniła się szczelnie. Na konferencję przybyło wielu znamienitych gości, w tym naukowców z kilku ośrodków uniwersyteckich. Była też najbliższa rodzina szczecineckiego astronoma. Co najważniejsze, nie zabrakło młodych ludzi - uczniów szczecineckich szkół średnich.

Konferencję otworzył burmistrz Jerzy Hardie-Douglas. Przywitał zebranych i życzył owocnych obrad.

- Za zorganizowanie dzisiejszej konferencji dziękuję przede wszystkim Krzysztofowi Graczykowi (szef KMP przy SAPiK). Bez jego zaangażowania, bez jego entuzjazmu, tej konferencji by nie było - mówił m.in. burmistrz.

- Witam rodzinę pana Adama, naukowców, astronomów, fizyków, wszystkich którzy przyjechali do naszego pięknego miasta. (…) Każde miasto stara się mieć osobę, która je wyróżnia i sławi. Czasami miasta na siłę taką osobę wymyślają. My nie musimy wymyślać, my taką osobę mamy. Wśród naszych mieszkańców panuje pełen konsensus, że właśnie Adama Giedrys jest taką osobą, którą powinniśmy czcić, o której powinniśmy przypominać. Jego zasługi nie tylko dla nauki polskiej, ale przede wszystkim dla miasta są bezcenne. Przez swoją pasję i pokazanie, że nawet człowiek, który nie jest zawodowym astronomem, nie jest naukowcem, nie jest osobą jakąś bardzo wykształconą, może dojść do wspaniałych rezultatów. Pan Adam poprzez swoją postawę, swoją pasję zaszczepił miłość do fizyki, do astrofizyki, do astronomii, olbrzymiej liczbie młodych ludzi w Szczecinku. Chcemy kontynuować jego misję.

(…) Naszym pragnieniem było, by obchody 100-lecia urodzin Adama Giedrysa były połączone z otwarciem obserwatorium astronomicznego i planetarium, które miały powstać w Szczecinku. Mamy gotowy piękny projekt, mamy pozwolenie na budowę, mamy obiekt - historyczną, zabytkową wieżę ciśnień. Niestety okazało się, że projekt jest bardzo drogi i bez zewnętrznego wsparcia finansowego nie jesteśmy w stanie go urzeczywistnić. Co nie znaczy, że go nie zrobimy. Być może jeszcze w tym roku pozyskamy środki z zewnątrz, choćby połowę (inwestycja jest szacowana na około 8 mln zł - dop. red.) i ruszymy z inwestycją. Jeszcze raz bardzo serdecznie państwa witam w pięknym Szczecinku.

Później przyszła już pora na prelekcje i wykłady Córka Adama Giedrysa - prof. dr hab. n. med. Stefania Giedrys-Kalemba opowiedziała zebranym o Adamie Giedrysie, jako ojcu rodziny. Głos zabrał też Krzysztof Graczyk prezentując wykład pt. "Adam Giedrys - gwiezdny ambasador Szczecinka".

Z kolei prof. Adam Gęsicki z UMK w Toruniu zaprezentował wykład pt. "Zaglądamy do wnętrza Słońca", a Michał Żejmo z UZ w Zielonej Górze - prelekcję pt. "Wykorzystanie małych teleskopów w nauce".