Walczyli współcześni rycerze

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 01.07.2018 / Komentarze
Burmistrz: Czynimy starania, aby w Szkole Podstawowej nr 7 powstała klasa sportowa o specjalności szermierka

Przed laty w szermierce - tej niezwykle pięknej i widowiskowej dyscyplinie sportowej - byliśmy światową potęgą. Złote medale Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata czy Europy sypały sie jak z rogu obfitości, a szermierze byli jednymi z najpopularniejszych sportowców w Polsce.

Lata mijały i polska szermierka z roku na rok traciła na sportowym znaczeniu. Dziś mało, kto już pamięta, a na pewno nie młodzi ludzie, o niezwykle emocjonujących bojach toczonych na planszy przez Witolda Woydę, Jerzego Pawłowskiego, Wojciecha Zabłockiego, Egona Franke czy Ryszarda Parulskiego.

Piękne wspomnienia wróciły dziś (niedziela 1.07) nad Trzesiecko. Wszystko z racji XI Międzynarodowego Turnieju Szermierczego Memoriał dr Adama Papee. Do Szczecinka przyjechało ponad 150 młodych szermierzy z kilkudziesięciu klubów w całej Polsce. Nie zabrakło też gości z zagranicy - Białorusi i Ukrainy. Szczecinek jest reprezentowany przez klub UKS "Siódemka" sekcja szermiercza.

Turniej otworzył i gości przywitał burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, przez wiele lat czynny szermierz, na co dzień pasjonat szermierki.

Młodym szermierzom życzył samych zwycięstw, pięknych, emocjonujących walk i niezapomnianych wrażeń z pobytu w Szczecinku.

Głos zabrał też obecny na Memoriale poseł na Sejm RP Radosław Lubczyk.

Po rozpoczęciu Turnieju mięliśmy przyjemność porozmawiać z trenerką i opiekunką szczecineckich szermierzy Anielą Sosnowską.

- Gościmy dziś szermierzy m.in. z Ukrainy, Białorusi, Warszawy, Konina, Poznania, Tarnowa, Gliwic, Katowic i Bydgoszczy - mówi nam A. Sosnowska.

- Turniej rozgrywany jest w dwóch kategoriach: szabli i szpadzie. Oczywiście, biorą w nim udział również nasi szermierze z UKS "Siódemka". Memoriał Adama Papee jest jedynym w swoim rodzaju szermierczym turniejem w Polsce. Zaczęłam jedenaście lat temu i tak już pozostało do dziś.

Jak ujawniła nam A. Sosnowska, na co dzień pod jej opieką w UKS "Siódemka" trenuje 17 szermierzy.

- Szermierka jest wybitnie sportem indywidualnym. Jako trenerka pod swoją opieką mogę mieć co najwyżej 14 osób, ale z radością opiekuję się tą naszą szczecinecką "nadwyżką". Cieszę się i gorąco mawiam dzieci i młodzież - przychodźcie do nas i zacznijcie się bawić. Szermierka to super sposób na życie - mówi "Miastu z Wizją" A. Sosnowska.

Jak powiedział nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, wspólnie z dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 7 Maciejem Kaźmierskim planują otwarcie w szkole klasy szermierczej.

- Taka inicjatywa chodzi mi po głowie od pewnego czasu. Mam nadzieję, że taka klasa powstanie w roku szkolnym 2019/2020. Nie wszyscy uczniowie muszą trenować szermierkę. Mogą też grać np. w ping ponga, tenisa czy uprawiać inne dyscypliny sportu. Ale szermierka przede wszystkim. To piękna dyscyplina sportowa i w pełni zasługuje na takie wyróżnienie.  

Organizatorem Turnieju jest UKS Siódemka sekcja szermiercza. Oczywiście nie mogło zabraknąć wsparcia miasta, powiatu, OSiR-u czy SAPiK-u.  

Kim był legendarny Adam Papee? Otóż przede wszystkim znakomitym szermierzem, dwukrotnym medalistą olimpijskim.

Urodził się we Lwowie w 1895 r. (zmarł w 1990 r. w Bydgoszczy). Był jednym z pionierów szermierki sportowej w Polsce, nie tylko jako zawodnik, ale także działacz. Znajdował się wśród założycieli Polskiego Związku Szermierczego. W latach 1926-1930 pełnił funkcję prezesa tej organizacji. Walczył we wszystkich broniach. Największe sukcesy odnosił jednak w szabli. Był 4-krotnym indywidualnym mistrzem Polski. Czterokrotnie brał też udział w Igrzyskach Olimpijskich (1924-1936). Zdobył dwa brązowe medale (drużynowo) w IO w Amsterdamie i Los Angeles. Startował m.in. w barwach AZS Kraków oraz Legii Warszawa. Był Legionistą, żołnierzem Legionów Polskich.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk