Trening zamiast gonitwy za lisem

Miasto z Wizją / 03.07.2018 / Komentarze
Aura pokrzyżowała plany aeronautów

Dziś (piątek 6.07) na terenach Ośrodka Sportu i Rekreacji rozpoczął się IX Festiwal Balonowy. Do Szczecinka z kraju oraz różnych zakątków Europy i świata zjechała rekordowa ilość 57 załóg.

W piątek wieczorem aeronauci planowali rozegrać konkurencję zwaną "pogoń za lisem", czyli pościg balonu za jednym balonem. Niestety, z uwagi na silny, porywisty wiatr kierownictwo festiwalu zdecydowało się odwołać widowiskową konkurencję. Po długich naradach - po godz. 20 podjęto decyzję na zasadzie "leci, kto chce".

Na lot nad Szczecinkiem zdecydowało się 7 załóg w tym balon w barwach Szczecinka. Balony wystartowały ku uciesze licznie zgromadzonej publiczności, która na atrakcję oczekiwała kilka godzin.

Na sobotę i niedzielę synoptycy prognozują zdecydowanie bardziej sprzyjająca lotom balonów aurę i można mieć nadzieję, że aeronauci bez przeszkód wzbijać się będą w powietrze.

- Zdecydowaliśmy się ponownie zorganizować niezwykle widowiskową konkurencję o nazwie "Splash-or-Grab". Konkurencja wymyślona została przede wszystkim z myślą o publiczności - czytamy w komunikacie kierownictwa Festiwalu.

- Zadaniem pilotów będzie samodzielny wybór miejsca startu. Cel lotu umieszczony zostanie mniej więcej na środku jeziora Trzesiecko. Będzie to pływająca platforma z 3-metrową tyczką, z flagą na szczycie. Zadaniem pilotów będzie wybór takiego miejsca startu przy zachowaniu minimum 2 km od celu i takiego przeprowadzenia lotu, aby zgarnąć flagę z tej tyczki, nie dotykając jednocześnie tafli wody koszem. Cel będzie otwarty przez 1.5 godz. a więc ci piloci, którym nie uda się w pierwszym podejściu, mogą próbować ponownie. Chcemy zachęcić publiczność do kibicowania - najlepszym miejscem będzie brzeg jeziora lub pomosty. Łatwo można sobie wyobrazić 55 balonów nad jeziorem i wszystkie próbujące dolecieć do jednego konkretnego miejsca. Niektóre z nich z pewnością dotkną wody - to nie jest niebezpieczne, ale na wszelki wypadek nad wszystkim czuwać będą ratownicy WOPR. Konkurencja odbędzie się w niedzielę 8 lipca i rozpocznie się około godziny 18.30.
Pozostałe konkurencje sportowe tzw. pogoń za lisem, czyli pości grupy balonów za jednym balonem, odbędą się w sobotę o godzinie 18.30. Dodatkowo w sobotę ok. godz. 5.30 rano odbędzie się lot balonów. Wszystkie będą odbywały się boisku OSiR.
Niezwykle widowiskowo zapowiada się także Nocna Gala Balonów. Odbędzie się w sobotę ok. godz. 22, jak zwykle na boisku bocznym OSiR w Szczecinku. Mamy już przygotowaną muzykę, a do występu w Gali zaprosimy aż 15 balonów, w tym nietypowe kształty.

Program imprezy z omówieniem poszczególnych lotów opublikowany jest na stronie www.balonywszczecinku.pl