Szczecinek w budowie - 2019

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 19.11.2018 / Komentarze
Hala sportowa, nowa ulica, remont ciągu "kolejowego", rewitalizacja dworca PKP, mieszkania socjalne, boisko i wyciąg narciarski

Jak ujawnił nam burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, w przyszłym roku na wydatki majątkowe miasto przeznaczy rekordową kwotę około 29 mln zł, w tym na inwestycje 26,5 mln zł.

- Z tego 21,6 mln zł to będą nasze środki własne, a przewidywane dofinansowanie zewnętrze to 7,5 mln zł - mówi burmistrz. - Oczywiście, tak będzie, jeżeli otrzymamy pieniądze na tzw. „schetynówki”, czyli dopłatę skarbu państwa na przebudowę dróg lokalnych. Liczymy na 2,8 mln zł. To pieniądze, które zostaną przeznaczone na przebudowę ciągu komunikacyjnego ulic: Dworcowa - Kolejowa - Wiśniowa. Na tę inwestycję wydamy ponad 5 mln zł, w tym 3,3 mln zł z budżetu miasta. Jeżeli nie otrzymamy wsparcia rządowego, wówczas przebudowa ciągu komunikacyjnego przy terenach kolejowych spadnie z planu na rok 2019. Zbudujemy też za 1,5 mln zł nową drogę łączącą ulice Kołobrzeską i Polną wraz z budową ronda na ul. Kołobrzeskiej. Razem na drogi wydamy ponad 9 mln zł.

- Jeżeli chodzi o dział gospodarka mieszkaniowa to w tym dziale jest również rewitalizacja zabytkowego budynku dworca kolejowego poprzez nadanie mu nowych funkcji społecznych. W przyszłym roku na rozpoczęcie przebudowy naszego zabytku przy torach chcemy wydać 2,5 mln zł - dodaje burmistrz.

- Blisko 3 mln zł wraz z dofinansowaniem będzie nas kosztowała przebudowa budynku przy ul. Pilskiej na mieszkania socjalne (udział miasta to 1,65 mln zł). W przyszłym roku wydamy też 1,5 mln zł na dokończenie przebudowy budynku po byłej Szkole Podstawowej nr 3 na siedzibę organizacji pozarządowych. Rozpoczniemy też budowę za 3 mln zł sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 1. Łączny koszt tej inwestycji szacujemy na 8 mln zł. Jeżeli chodzi o kulturę fizyczną, to w tym dziale mamy wydatek 1,5 mln zł na dokończenie budowy wyciągu narciarskiego na Górce Rynkowej.

- To najważniejsze inwestycje, które będziemy robili w 2019 roku - zaznacza burmistrz. - Ale są też mniejsze, jak choćby rozbudowa oświetlenia, regulacja gospodarki wodami deszczowymi, budowa placu zabaw dla dzieci za 150 tys. zł, budowa boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Zachód (tu przyszłoroczny udział miasta to 430 tys. zł), kompleksowa modernizacja energetyczna budynków mieszkalnych przy ul. Winnicznej, Emilii Plater i Armii Krajowej przy środkach własnych 800 tys. zł. Tych różnych drobniejszych wydatków jest bardzo dużo.

Miasto planuje m.in. wykonać remonty (nakładki bitumiczne) ulic: Toruńskiej i Grunwaldzkiej - za 250 tys. zł, wyremontować chodniki, zjazdy, zatoki, parkingi i nawierzchnie brukowe ulic: Grunwaldzkiej, Kochanowskiego, Słonecznej - schody, Koszalińskiej (ul. osiedlowa) i Ordona – Bohaterów Warszawy - za 540 tys. zł oraz wykonać remonty cząstkowe jezdni bitumicznych - za 160 tys. zł, a także dróg gruntowych i żużlowych - za 350 tys. zł.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Wizualizacja hali sportowej przy SP 1 - Urząd Miasta Szczecinek