SWRM oblegana przez całe wakacje. Statystyki robią wrażenie

Miasto z Wizją / 12.09.2018 / Komentarze
W tym czasie system odnotował 21 456 wypożyczeń. Po rozpoczęciu roku szkolnego zainteresowanie rowerami nie słabnie

W ostatnich dniach czerwca uruchomione zostały szczecineckie wypożyczalnie rowerów miejskich. Od tego czasu mieszkańcy mogą korzystać ze 150 rowerów (w tym pięciu tandemów) zadokowanych w 22 stacjach rozmieszczonych na terenie całego miasta. Już od pierwszych dni zainteresowanie mieszkańców taką alternatywą przemieszczania się po Szczecinku było bardzo duże. Sprawdziliśmy, jak przedstawiają się statystyki po zakończeniu sezonu wakacyjnego. Patrząc na liczby nie sposób nie odnieść wrażenia, że Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich zdecydowanie przypadła do gustu mieszkańcom.

- Od 25 czerwca do 31 sierpnia funkcjonowania Szczecineckiej Wypożyczalni Rowerów Miejskich, czyli w okresie wakacyjnym, system odnotował 21 456 wypożyczeń. Od początku jego uruchomienia rejestracji dokonało 1960 użytkowników – mówi nam Tomasz Merk, prezes zarządu Komunikacji Miejskiej. – Średnio dziennie w systemie rejestrowało się 29 kolejnych osób. Z kolei uśredniony wynik wypożyczeni rowerów w okresie wakacyjnym to 316.

Jak pokazują statystyki, więcej aktywnych kont (bo 53,1 proc.) należy do pań. Z kolei jeśli chodzi o samą ilość wypożyczeni, to tu przodują panowie (51,7 proc.). Najwięcej wypożyczeni odnotowano we wtorek, 24 lipca. Wówczas z wypożyczalni skorzystało 486 osób. Wypożyczalnie równie oblegane były 23 sierpnia, kiedy to z miejskich jednośladów skorzystano 477 razy w ciągu dnia. Z kolei najmniej wypożyczeni  (104 w ciągu dnia )dokonano 18 lipca, kiedy deszczowa pogoda nie zachęcała do rowerowych przejażdżek. Okazuje się także, że najchętniej wypożyczamy rowery w godzinach od 19 do 20. Z kolei najrzadziej korzystamy z nich pomiędzy godz. 4 a 5 rano.

Pomimo zakończenia wakacji i powrotu dzieci i młodzieży do szkół, wypożyczalnie wciąż cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Od 1 września do dziś (11.09) łącznie mieszkańcy skorzystali z miejskich jednośladów 4 071 razy, średnio dziennie wypożyczając 370 rowerów. W tym czasie przybyło także kolejnych 113 nowych użytkowników. Najwięcej wypożyczeni odnotowano 3 września (czyli w dniu oficjalnego rozpoczęcia roku szkolnego). Było ich aż 453. Najmniej wypożyczeni system zarejestrował w minioną niedzielę, 9 września. W ostatnich dniach mieszkańcy najchętniej wypożyczali rowery pomiędzy godz. 15 a 16. Najmniej użytkowników korzystało z nich pomiędzy godz. 3 a 4 rano.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk