Strażnicy zadbają o bezpieczeństwo dzieci

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.01.2018 / Komentarze
Funkcjonariusze Straży Miejskiej rozpoczynają coroczną zimową akcję

Zimowa przerwa od zajęć szkolnych to przede wszystkim czasem beztroskiej zabawy i odpoczynku od codziennych obowiązków. Jednak w tych dniach dzieci i młodzież – oddając się ulubionym zajęciom – nie powinny zapominać również o rozważnym zachowaniu, dzięki którym można uniknąć wielu nieprzyjemnych wypadków czy zdarzeń. O tym, jak unikać różnego rodzaju niebezpieczeństw naszym najmłodszym mieszkańcom przy każdej okazji przypominają funkcjonariusze szczecineckiej Straży Miejskiej. Warto uczulić najmłodszych na zagrożenia, jakie mogą czekać na nich podczas zimowych ferii. Te w naszym województwie rozpoczną się 15 stycznia.

- Aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci i młodzieży szkolnej spędzającej ferie zimowe w mieście strażnicy prowadzić będą działania prewencyjne. Funkcjonariusze kontrolować będą miejsca, w których młodzież spędza swój wolny czas, między innymi rejony szkół, podwórka, skwery, place zabaw. Będziemy monitorować brzeg jeziora, czy dzieci nie bawią się na lodzie w przypadku nagłych przymrozków i pojawi się on na  jeziorze. Ponadto będziemy kontrolować punkty sprzedaży alkoholu, zwłaszcza w zakresie dostępu do nich osób nieletnich – mówi st. Insp. Jarosław Dudek.

Funkcjonariusze szczecineckiej straży miejskiej już od początku roku szkolnego regularnie odwiedza placówki oświatowe z terenu naszego miasta, aby podczas spotkań z najmłodszymi przypominać im o tym, jak ważne jest dbanie o bezpieczeństwo i unikanie zagrożeń. Podobne pogadanki będą odbywały się także w trakcie trwania ferii. Przedszkolakom na temat bezpiecznych zabaw na śniegu opowiadać będzie spec. Paulina Peciak-Nazarewska.

Strażnicy miejscy podpowiadają także rodzicom, jak w czasie zimowej przerwy od zajęć szkolnych zwiększyć bezpieczeństwo swoich pociech, które ten czas będą spędzały w domu. - Jeżeli dzieci w czasie ferii pozostają w domu, to na czas nieobecności dorosłych domowników konieczne jest  zapewnienie opieki przez osoby zaufane, pozostawienie przy telefonie numerów do opiekunów lub osób zaufanych oraz numerów alarmowych: 997 - policja, 998 - straż pożarna, 999 - pogotowie ratunkowe, 986 - straż miejska, przekazanie zaufanym sąsiadom kluczy do domu na wypadek potrzeby udzielenia pomocy, np. otwarcia drzwi w przypadku pożaru lub wzywania pomocy przez dziecko z mieszkania. Warto także wyrobić u dzieci nawyk zamykania drzwi od wewnątrz – dodaje Jarosław Dudek.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk