Stanowcze NIE dla szpitalnej pożyczki w parabanku

Miasto z Wizją / 15.12.2019 / Komentarze
Burmistrz Daniel Rak: Czekamy na przedstawienie realnego planu rzeczowo-finansowego, który uzdrowi sytuację finansową szpitala

Miasto Szczecinek, w trosce o sytuację finansową szpitala podtrzymuje swój sprzeciw wobec planów zaciągnięcia przez szczecinecką lecznicę kolejnego kredytu w parabanku.

- Sytuacja finansowa szpitala jest tak zła, że placówka nie może już uzyskać kredytu w żadnym „zwykłym” banku, który cieszy się zaufaniem większości z nas. Dlatego z wielką uwagą i troską przyglądam się działaniom zarządu placówki i z niecierpliwością czekam na realne działania zarówno pani prezes, jak i starosty Krzysztofa Lisa, który reprezentuje większościowego udziałowca - komentuje burmistrz Daniel Rak.

- Czekamy na przedstawienie realnego planu rzeczowo-finansowego, który uzdrowi sytuację finansową szpitala. Do tej pory nie został on zaprezentowany. Zamiast tego słyszymy o pomyśle zaciągnięcia nowego kredytu, co gorsza w instytucji parabankowej. Na takie działanie nie ma naszej zgody - dodaje.

Miasto Szczecinek, w ostatnich miesiącach wielokrotnie wychodziło z inicjatywą zmiany umowy spółki Szpital w Szczecinku. Jedna z propozycji dotyczyła wykupienia udziałów w lecznicy przez wszystkie samorządy powiatu szczecineckiego. Ich sytuacja finansowa, jak pokazuje ostatni raport GUS, w którym pod uwagę wzięte zostały m.in. wpływy z podatków, udział w PIT i CIT oraz subwencje i pozyskane środku unijne jest lepsza niż Miasta Szczecinek.

- Rozumiem, że starosta, który pochodzi z Barwic jest przeciwny tej propozycji, bo dba o budżet Barwic i pozostałych gmin powiatu, lekceważąc przy tym mieszkańców Szczecinka i budżet naszego miasta. Czas jednak, aby nasz szpital przestał być powiatowym tylko z nazwy i aby odpowiedzialność za jego sytuację finansową wzięły także pozostałe samorządy - proporcjonalnie do liczby mieszkańców w poszczególnych gminach – twierdzi D. Rak.

Przypomnijmy, że sam Szczecinek zamieszkuje połowa mieszkańców naszego powiatu, a druga połowa pozostałe gminy.

- Zawsze zależało nam na dobru pacjentów szczecineckiego szpitala. Dlatego wystąpiliśmy już do zarządu spółki o szczegóły umowy kredytowej z instytucją parabankową, w której zamierzają zaciągnąć pożyczkę. Po raz kolejny apeluję też do starosty Krzysztofa Lisa o umorzenie długu na kwotę miliona złotych, której placówce udzielił Powiat Szczecinecki. Takie działanie z pewnością poprawi sytuację szpitala i być może, pozwoli uniknąć kredytu w parabanku – podsumowuje burmistrz Daniel Rak.

Opracowanie i foto: Sławomir Włodarczyk