Sejmik będzie radził na Zamku Książąt Pomorskich

Miasto z Wizją / 11.03.2019 / Komentarze
Jakub Hardie-Douglas: Zachodniopomorski parlament w Szczecinku 27 i 28 marca

Wyjazdowa sesja Sejmiku Zachodniopomorskiego zbliża się dużymi krokami. Wiadomo już, że radni staną gościną nad Trzesieckiem w środę i czwartek 27 i 28 marca br. Znamy już pierwsze szczegóły tego politycznego wydarzenia.

Jak zdradza nam szczecinecki radny Województwa Zachodniopomorskiego Jakub Hardie-Douglas, ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące porządku obrad, listy gości, prelegentów oraz wydarzeń towarzyszących.

- W środę 27 marca do Szczecinka zjadą radni, którzy wezmą udział w posiedzeniach komisji - mówi "Miastu z Wizją" Jakub Hardie-Douglas.

- Radnym chcemy pokazać nasz szpital oraz realizowany od kilku lat przez miejski samorząd program "uzbrajania" miasta w system półpodziemnych zbiorników na odpady komunalne. Nie ukrywam, że chcemy zaprezentować Szczecinek jako miasto, na którym inni mogą się wzorować. Szczególnie w zakresie organizacji gospodarki komunalnej oraz roli samorządów w utrzymaniu jakości i dostępności świadczeń z zakresu opieki zdrowotnej. Jednym słowem - brania odpowiedzialności za realizację działań, które nie zawsze wynikają z narzuconych ustawą kompetencji przewidzianych dla lokalnych samorządów.

Jak podkreśla nasz rozmówca, jeszcze ważniejszym problemem jest zainteresowanie radnych, władz województwa i przedstawicieli sektora rządowego problemami Szczecinka.

- Między innymi z tych względów na sesję został zaproszony minister zdrowia. Liczymy na obecność jego lub któregoś z wysokich urzędników resortu zdrowia - dodaje Jakub Hardie-Douglas.

- Wszystko wskazuje na to, iż gościć będziemy również prezesa Wojewódzkiego Funduszu Zdrowia. W sesji - to już potwierdzona informacja - weźmie również udział przewodniczący parlamentarnej komisji zdrowia, były minister zdrowia w rządzie PO-PSL Pan Bartosz Arłukowicz. Już teraz, w jego imieniu serdecznie zapraszam mieszkańców Szczecinka na otwarte spotkanie, które odbędzie się w Centrum Konferencyjnym Zamek, w środę 27 marca o godz. 15.30.

Jak podkreślił nasz rozmówca: - Mam nadzieję, że szczecinecka sesja Sejmiku Wojewódzkiego będzie realną i efektywną platformą dyskusji o problemach wynikających z zaproponowanego przez rząd PiS niewydolnego systemu opieki zdrowotnej w kraju, w tym ze szczególnym odniesieniem do zmian wynikających z wprowadzenia ustawy o sieci szpitali i w konsekwencji pogłębiania się  problemów w jakich znajdują się szpitale powiatowe w całej Polsce.

- Chcemy też rozmawiać o gospodarce odpadami. Wymagania narzucone samorządom wciąż rosną, podobnie jak koszty odbierania i przetwarzania odpadów. To ważne dla mieszkańców - dodaje.

- Nie ukrywam, że mocno liczyliśmy w tej części sesji na udział Pani wiceminister Ochrony Środowiska Małgorzaty Golińskiej. Pani poseł na co dzień zajmuje się tą tematyką i bezpośrednio odpowiada za część proponowanych w ostatnim czasie przez rząd zmian w prawie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że Pani minister nie będzie w stanie uczestniczyć w tym wydarzeniu. Szkoda.

- Sesja Sejmiku nad Trzesieckiem to w skali ostatnich lat wydarzenie bezprecedensowe, które mocno rankinguje w górę nasze miasto i pokazuje rosnącą rolę Szczecinka na mapie województwa. Spodziewamy się również sporej ilości parlamentarzystów oraz europarlamentarzystów z wszystkich stron sceny politycznej - kończy Jakub Hardie-Douglas.

Obrady Sejmiku Zachodniopomorskiego na Zamku Książąt Pomorskich rozpoczną się w czwartek 28 marca o godz. 9