Sejmik: 50 tysięcy złotych na in vitro

Miasto z Wizją / 28.03.2019 / Komentarze
Radni Sejmiku wsparli szczecinecki programu leczenia niepłodności

Dziś (czwartek, 28 marca) podczas odbywającej się w Szczecinku wyjazdowej V sesji Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego radni przyjęli uchwałę dotyczącą udzielenia finansowego wsparcia miastu na dofinansowanie w 2019 roku programu in vitro. Z wojewódzkiej kasy do Szczecinka trafi 50 tys. złotych na „Dofinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Szczecinek w latach 2017-2019”.

Zanim radni przystąpili do głosowania wywiązała się burzliwa dyskusja wywołana m.in. przez radnych z ramienia Prawa i Sprawiedliwości, którzy zwrócili uwagę na „kolidowanie” stosowania metody in vitro m.in. z wiarą katolicką. Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 14 radnych, 9 oddało głos „przeciw”, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

- Program polityki zdrowotnej „ Dofinansowanie leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Miasta Szczecinek w latach 2017-2019” umożliwia skorzystanie z procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro parom, u których stwierdzono niepłodność, a inne możliwości terapeutyczne nie istnieją lub zostały już wyczerpane. Dofinansowanie z budżetu województwa w kwocie 50 tys. zł w ramach pomocy finansowej zwiększy dostępność programu realizowanego przez Miasto Szczecinek – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Przypomnijmy.  W programie tym uczestniczą trzy ośrodki z Polski – dwa położone w naszym najbliższym sąsiedztwie – klinika Vitrolife ze Szczecina i Gameta z Gdyni oraz klinika Gameta z miejscowości Rzgów koło Łodzi. Program ten obejmuje dofinansowanie do kwoty 5 tys. zł, ale nie więcej, niż 80 proc. wartości procedury. Jest on dedykowany parom, które mają potwierdzoną niepłodność dokumentami medycznymi, które w sposób jednoznaczny mówią o tym, że wszelkie inne metody medyczne i pozamedyczne, które były stosowane u tej pary, zostały wyczerpane i jedyną szansą na posiadanie biologicznie własnego dziecka jest metoda zapłodnienia pozaustrojowego.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123 rf