Rzecznik Praw Obywatelskich odwiedził Szczecinek

Miasto z Wizją / 20.04.2018 / Komentarze
Adam Bodnar spotkał się z mieszkańcami w czwartkowe popołudnie na zamku

Każdy, kto chciał poruszyć ważne dla niego kwestie i poprosić o pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich, miał ku temu wyjątkową okazję, bowiem w czwartkowe (19.04) popołudnie Adam Bodnar przyjechał do Szczecinka, aby wziąć udział w dwóch spotkaniach odbywających się w Centrum Konferencyjnym Zamek. W pierwszym z nich uczestniczyła szczecinecka młodzież. Drugie z nich dedykowane było pozostałym mieszkańcom, którzy chcieli omówić z rzecznikiem nurtujące ich problemy. Dodajmy, że Adam Bodnar odwiedził nasze miasto w ramach programu spotkań regionalnych, który zapoczątkował wraz z objęciem ten funkcji.

- To program, który staramy się realizować od początku mojej kadencji. Polega ona na tym, że mniej więcej raz na miesiąc wybieram się do jednego regionu Polski celem organizowania takich spotkań, jak to. Zazwyczaj jesteśmy w drodze kilka dni i spotykamy się z mieszkańcami, działaczami organizacji pozarządowych, aktywistami i rozmawiamy na temat problemów, które te osoby chciałyby nam zgłosić. Staramy się być ciut bliżej obywatela, niż tylko zza biurka w Warszawie czy w innych biurach terenowych – powiedział Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich podczas czwartkowego spotkania.

- Szczecinek to ostatni punkt naszego obecnego wyjazdu. Przyznam, że jak się jeździ po Polsce, to człowiek sobie zdaje sprawę z tego, jaka Polska jest wielka. I im więcej jeżdżę, tym więcej mam pokory dla rozległości terytorialnej naszego kraju. Do tej pory udało mi się odbywać takie spotkania w ok. 150 miejscowościach. Te spotkania służą także temu, że gromadzimy wiedzę na temat tych problemów, które w Polsce występują – kontynuował Adam Bodnar. - Jest ze mną moja asystentka pani Magdalena Wilczyńska, która spisuje to wszystko, co się dzieje w trakcie naszego dzisiejszego spotkania. Dzięki temu później będziemy mieli dość dokładny materiał, który możemy następnie przedstawić do naszych dalszych prac w biurze, ponieważ często tematy i zagadnienia, które państwo zgłaszają, są na tyle szczegółowe, że nie jesteśmy w stanie od razu odpowiedzieć i czasami musimy pewne rzeczy posprawdzać.

Rzecznikowi Praw Obywatelskich podczas wizyty w Szczecinku towarzyszyła także m.in. Joanna Łodej, adwokat pracujący w zespole przyjęć interesantów oraz w zespole wstępnej oceny wniosków w biurze rzecznika. W trakcie spotkania czekała ona na tych mieszkańców, którzy chcieli pewne sprawy omówić na osobności.

Jak się okazało, mieszkańcy chętnie dzielili się swoimi problemami i wątpliwościami z Adamem Bodnarem. W trakcie spotkania poruszyli oni m.in. kwestie związane z rolnictwem i niejasnościami w prawie lub brakami odpowiednich regulacji i jednoznacznego orzecznictwa, a także zagadnienia dotyczące: obowiązku sprzątania chodników przy posesjach, wysokości emerytur i zmian przeliczników kapitału początkowego, mowy nienawiści i hejtu w internecie czy o  planowanych zmian w Konstytucji. - O planach zmiany Konstytucji mówił prezydent i za całą kampanię w tej sprawie odpowiada Kancelaria Prezydenta. Wiem, że organizuje w przyszłym tygodniu debatę konstytucyjna. Zobaczymy, co tam się stanie. Moim zdaniem Konstytucja nie wymaga wymiany, może drobnych korekt. Realnym problemem jest zas to, że Konstytucja jest łamana – zauważył Adam Bodnar.

Uczestników spotkania interesowały również tematy związane z budżetem obywatelskim, oknem życia, reformą sądownictwa, prawami dzieci z niepełnosprawnościami czy z działaniami organizacji pozarządowych.

Tekst, foto: Marzena Góra