Rozmawiali o Budżecie Obywatelskim

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 29.05.2019 / Komentarze
Z mieszkańcami spotkał się Łukasz Cieśliński, prezes Pracowni Pozarządowej

Budżet Obywatelski to jedna ze sztandarowych obietnic wyborczych burmistrza Daniela Raka. O taką możliwość finansowania inwestycji będących pomysłem mieszkańców Szczecinka, ci zabiegali już od kilku lat. Teraz przyszła pora na jego realizację. Wysokość budżetu obywatelskiego na rok 2019 wynosi 800 000 zł. Na każde z przedsięwzięć, które będą w jego ramach realizowane, miasto planuje przeznaczyć od 20 do 200 tys. zł. Projekty zgłaszane w ramach budżetu obywatelskiego przez mieszkańców mogą obejmować m.in. wydarzenia o charakterze kulturalnym, oświatowym, sportowym, integrującym mieszkańców oraz działania inwestycyjne. Teraz przyszła pora na ustalenie potrzeb i zebranie pomysłów mieszkańców odnośnie tego, jak chcą oni spożytkować wspomnianą kwotę.

Dziś (29 maja) w szczecinekcim ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące właśnie powstającego w naszym mieście budżetu obywatelskiego. Poprowadził je Łukasz Cieśliński – Prezes Pracowni Pozarządowej, która od 5 lat ściśle współpracuje z miastem Koszalin przy tworzeniu budżetu obywatelskiego.

- Budżet obywatelski jest jednym z najfajniejszych narzędzi, dzięki któremu władze lokalne mogą dawać przestrzeń mieszkańcom do tego, aby się włączali w zarządzanie i decydowanie o kierunkach rozwou tego miasta i jego wyglądzie – mówi Łukasz Cieśliński. - Jesteście miastem, w którym po raz pierwszy budżet obywatelski będzie funkcjonował i są na to pieniądze przeznaczone z budżetu miasta na 2019 rok. Jest pula wydzielonych pieniędzy w wysokości 800 tys. złotych na to, żebyście wy, jako mieszkańcy w stu procentach od A do Z zdecydowali o tym, na co te pieniądze zostaną wydane.

- W związku z tym, że budżet obywatelski wymaga odpowiedniego projektu i podjęcia uchwały co trwało to dosyć długo, dlatego cały wasz tegoroczny proces ustalania budżetu będzie robiony nieco „na szybko”. Jest to spowodowane tym, że przymajniej rozpoczęcie wydatkowania tych pieniędzy musi się odbyć jeszcze w tym roku kalendarzowym. Wszystkie środki musza zostać rozdysponowane, choć dane przedsięwzięcie może zostać rozpoczęte w tym, a ukończone w przyszłym roku. Wasze pomysły muszą pójść formalnie do realizacji, stąd ten pośpiech i głosowanie, które was czeka niestety w połowie wakacji, ale na szczęście będzie można oddac swój głos również elektronicznie. 

- Wspólnie z władzami miasta przez ostatnie kilka miesięc tworzliśm zasady szczecineckiego budżetu obywatelskiego, korzystając z najlepszych naszych dotychczasowych praktk i doświadczeń – kontynuuje Łukasz Cieśliński. - Na pewno nie wszystko wyjdzie, na pewno nie ze wszystkich zasad będziecie zadowoleni i na pewno integralną częścią tegorocznego budżetu obywatelskiego w Szczecinku będzie ostatni etap, czyli ewaluacja. Podsumujemy i przedyskutujemy to, co się wydarzy w najbliższych miesiącach po to, aby w kolejnym roku móc te zasady, jeżeli będzie taka potrzeba, zmodyfikować i tworzyć nowe założenia na budżet obywatelski na rok 2020.

W trakcie spotkania obecni na nim mieszkańc mogli m.in. zapoznać się z ideą budżetu obywatelskiego, a także poznać zasad składania wniosków oraz tworzenia projektów. Powadzący przedstawił słuchaczom sprawdzone pomysły z innych miast, jak również zaprosił mieszkańców do rozmowy, podzielenia się własnymi pomysłami i spostrzeżeniami. Kolejne spotkanie odbędzie się 6 czerwca w godz. 14.00 - 17.30 w budynku A Urzędu Miasta, w sali sesyjnej nr 101. Drugie spotkanie będzie miało charakter warsztatowy, na którym można będzie uzyskać pomoc w wypełnieniu formularza zgłoszeniowego projektu w ramach budżetu obywatelskiego na rok 2019. Udział  w spotkaniu nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

 

Przpomnijmy, że o  tym, na co może zostać ona przeznaczona i na jakich zasadach tworzony będzie budżet obywatelski możemy dowiedzieć się odwiedzając nowo powstałą stronę internetową, poświęconą w całości właśnie szczecineckiemu budżetowi obywatelskiemu. Znajdziemy ją pod adresem www.szczecinek.budzet-obywatelski.org.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra