Radny „uprzejmie doniósł” do… Ziobry

Miasto z Wizją / 20.03.2018 / Komentarze
Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania w sprawie

Nie jest tajemnicą, że szczecinecki program in vitro wyjątkowo nie spodobał się radnym z ugrupowania „Razem dla Szczecinka”. Podczas wielu sesji Rady Miasta radni opozycji wielokrotnie próbowali zablokować program, który wielu małżeństwom daje szansę na upragnioną ciążę, tym samym chcąc pozbawić ich często ostatniej szansy na doczekanie się własnej pociechy. Pomimo tego program ten kilka miesięcy temu został przyjęty. Od tego czasu z takiej formy wsparcia skorzystało już kilka par.

Jednak szansa na doczekanie się potomka przez bezdzietne małżeństwa z naszego miasta wciąż była solą w oku radnych z „Razem dla Szczecinka” i widać tak ich „uwierała”, że jeden z nich postanowił złożyć donos w tej prawie. I to nie do byle kogo – bo z pominięciem pozostałych organów – „poskarżył” się samemu Prokuratorowi Generalnemu Ministerstwa Sprawiedliwości. Radny Jacek Pawłowicz poinformował Zbigniewa Ziobrę, jakoby szczecinecki program in vitro został przyjęty w sposób nieprawidłowy.

Radny w donosie stwierdził, że miejscy radni przegłosowali inny projekt uchwały,  niż ten opiniowany przez Agencję Technologii Medycznych i Taryfikacji. Co ciekawe, podobne zarzuty radni opozycji wyrazili już w minionym roku i wówczas otrzymali pełne wyjaśnienia odnośnie nurtujących ich kwestii. Wtedy też dokładnie zostało im wyjaśnione, jaki projekt trafił do Agencji oraz że był to ten sam projekt, nad którym radni głosowali podczas sesji nadzwyczajnej, która odbyła się w lipcu minionego roku.

Otrzymane rzeczowe wyjaśnienia i fakt, że opozycja już raczej nie może się do niczego „przyczepić” być może najwyraźniej zwyczajnie umknął radnemu Jackowi Pawłowiczowi, który mimo wszystko postanowił wspomniany donos „wysmarować”.

Jednak kolejny raz potwierdziło się, że program in vitro został przyjęty zgodnie z prawem. Takiego zdania jest również prokuratura, która odmówiła wszczęcia postępowania w tej sprawie. Pod decyzją tą podpisała się prokurator Anita Czelewicz z Prokuratury Rejonowej w Szczecinku.

- Do Biura Rady Miasta wpłynęło pismo informujące o odmowie wszczęcia śledztwa w sprawie przekroczenia uprawnień poprzez poświadczenie nieprawdy co do okoliczności mających znaczenie prawne przez Burmistrza Miasta Szczecinek w piśmie skierowanym do Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. Chodzi o uchwałę dotyczącą programu in vitro  – mówi „Miastu z Wizją” przewodnicząca Rady Miasta Katarzyna Dudź.

Czy decyzja prokuratury wyciszy „niepokoje” radnych opozycji i pogodzą się oni z faktem, że program in vitro w Szczecinku będzie w dalszym ciągu realizowany, a bezdzietne pary tym samym otrzymają szansę na doczekanie się upragnionego dziecka? Czas pokaże.

/zr/

Foto: Andrzej Remus/Miasto z Wizją