Rachunki za ciepło wzrosną o ponad 8 procent

Miasto z Wizją / 28.12.2017 / Komentarze
Nowa taryfa zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2018 roku

Jak już informowaliśmy, po kilku latach regularnych obniżek rachunków, teraz mieszkańcy Szczecinka będą musieli liczyć się z tym, że podczas tegorocznego sezonu za ciepło w swoich domach zapłacą więcej. Co jest tego przyczyną? Jak się okazuje taka sytuacja jest składową kilku czynników. Najistotniejszym z nich jest jednak fakt, że ceny węgla w przeciągu ostatniego roku wzrosły aż o 60 proc. To niestety będzie miało odzwierciedlenie w naszych rachunkach.

Urząd Regulacji Energetyki, z kilkumiesięcznym opóźnieniem, zatwierdził  stawki taryfowe dotyczących opłat za dostawę ciepła do naszych domów. Zgodnie z decyzją Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki od 1 stycznia przyszłego roku zacznie obowiązywać nowa taryfa.

- Średni wzrost opłat za ciepło, zatwierdzony przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wynosi 8,06% - informuje szczecinecka Miejska Energetyka Cieplna. - Ponieważ Spółka większość zapasów paliwa zgromadziła na początku okresu letniego, pozwoliło to znacznie obniżyć koszty zakupu miału energetycznego i jednocześnie ograniczyć do minimum wzrost cen i opłat za ciepło. Obniżenie skutków wzrostu cen paliw technologicznych jest również wynikiem podłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej bardzo dużej liczby nowych odbiorców oraz realizacji programów modernizacji ciepłowni i sieci ciepłowniczych.

- Podkreślić należy również, że Spółka ostatnią podwyżkę cen ciepła wprowadziła z dniem 1 stycznia 2012 roku, a w okresie ostatnich 6 lat, dwukrotnie obniżała ceny. Za powstałą sytuację, całkowicie niezależną od Spółki możemy jedynie przeprosić Naszych Odbiorców i zapewnić, że Spółka będzie podejmować dalsze działania inwestycyjne w celu obniżenia kosztów produkcji, a tym samym zapewnienia korzystnych dla odbiorców cen ciepła.

Jak wynika z treści komunikatu od dnia 1 stycznia 2018 roku, Spółka wprowadza zróżnicowaną opłatę miesięczną za rozliczenia indywidualne lokalu w oparciu o odczyty wskazań układów pomiarowo-rozliczeniowych dokonywanych przez MEC. Dla Odbiorców korzystających z usługi ef@ktura opłata pozostaje na niezmienionym poziomie 4,88 zł netto za miesiąc, dla pozostałych wzrośnie z 4,88 zł netto do 5,68 zł, netto miesięcznie.

Więcej na temat planowanych podwyżek pisaliśmy w artykułach:

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk