Powiatowi radni wybrali starostę, wicestarostę i zarząd

Miasto z Wizją / 28.11.2018 / Komentarze
Decyzja przy każdym z głosowań nie była jednomyślna

Dziś (środa, 28 listopada) na drugiej w tej kadencji sesji spotkali się powiatowi radni. Porządek obrad zdominowały kwestie związane z wyborem kandydatów na poszczególne stanowiska w Radzie. Wszystkie głosowania były niejawne. Decyzją radnych wiceprzewodniczącymi Rady Powiatu zostali Anna Kieling (PiS) i Maciej Kaźmierski (KO).

Następnie radni zdecydowali o wyborze starosty, którzy przez najbliższych pięć lat będzie rządził w powiecie. Grzegorz Poczobut zgłosił na to stanowisko kandydaturę Krzysztofa Lisa (PS). Z kolei radny Jerzy Hardie-Douglas zaproponował kandydaturę Bożeny Kawczyńskiej (radna bezpartyjna, która w ostatnich dniach zrezygnowała z członkostwa w PS). Ostatecznie w wyniku głosowania większość głosów uzyskał Krzysztof Lis. Poparło go dwunastu radnych. Siedmiu radnych na stanowisku starosty wolałoby widzieć Bożenę Kawczyńską.

Po ogłoszeniu wyniku wyborów i gratulacjach starosta Krzysztof Lis zaproponował, aby funkcję wicestarosty objął Robert Fabisiak (PiS). „Za” jego kandydaturą głosowało 12 radnych, a 7 wyraziło swój sprzeciw. Następnie radni podjęli decyzję o składzie Zarządu Powiatu. Kandydatury na jego członków zgłosił starosta. Zaproponował on, aby w skład zarządu weszli: Grzegorz Poczobut (PS), Krzysztof Zając (PS) i Arkadiusz Górka (PiS). Zostali oni wybrani decyzją większości radnych  (siedmiu z nich było przeciw wspomnianym kandydaturom).

Dodajmy, że od tej kadencji uruchomiony został w Starostwie elektroniczny system głosowania za pomocą tabletów. Każdy z radnych, oprócz podniesienia ręki, będzie musiał także oddać głos za pośrednictwem systemu, który następnie na wskaże wyniki każdego z głosowań.

Tekst, zdjęcia: Marzena Góra