Ponad 18 mln zł w 12 miesięcy

Miasto z Wizją / 19.03.2019 / Komentarze
MOPS wypłacił świadczenia w ramach programu "500+". Kwota ta ma się... podwoić

Blisko 3 lata temu, w kwietniu 2016 roku uruchomiono rządowy program „Rodzina 500+”. Wraz z uruchomieniem programu mieszkańcy tłumnie ruszyli do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, aby złożyć stosowne dokumenty, a tym samym „załapać” się na wypłatę 500 zł na dziecko. Część mieszkańców postanowiła nie czekać i od razu złożyć wniosek. Tych do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej zaledwie w pierwszym tygodniu wpłynęło blisko 600. A jak sytuacja wygląda obecnie?

Okazuje się, że na wsparcie rodzin uprawnionych do pobierania świadczenia, idzie całkiem pokaźna kwota, która z roku na rok wciąż rośnie. W minionym roku ze wspomnianego świadczenia w Szczecinku skorzystało 2489 rodzin. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyznał świadczenie na ok. 3200 dzieci. Placówka na ten cel w 2018 roku wydatkowała 18 mln 557 tys. 363 zł. Dla porównania w pierwszym roku funkcjonowania programu kwota wynosiła zaledwie ok. 14,5 mln zł. Kwoty mimo wszystko nie są małe. Niewykluczone także, że w najbliższym czasie… podwoją się.

- Według informacji ministerstwa do końca marca ma być przygotowany projekt rządowy, w ramach którego takie świadczenie miałoby być wypłacane również na pierwsze dziecko – mówi nam Iwona Wagner, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. – Wypłata takich świadczeń miałaby się rozpocząć od lipca.

- My też nie znamy kształtu tego rozporządzenia. Nie wiemy, jak ono będzie wyglądało. Według naszych szacunków i zapowiedzi, skoro to świadczenie ma być przyznawane na pierwsze dziecko, to spodziewamy się, że ta liczba dzieci uprawnionych podwoi się.

Jak szacuje nasza rozmówczyni, jeżeli rządowy pomysł wejdzie w życie, dzieci uprawnionych do otrzymania świadczenia w wysokości 500 zł będzie ok. 6 000. Część rodziców już zaciera ręce na dodatkowy zastrzyk gotówki. Jednak czy obietnice rządu znajdą odzwierciedlenie w realnych możliwościach finansowych, nie narażając się na potężne zadłużenie? Jeżeli projekt doczeka się realizacji, ilość wypłaconych środków skoczy do ponad 30 mln złotych w ciągu jednego roku w samym tylko Szczecinku.

Tekst: Marzena Góra

Foto: 123rf