Podatek od nieruchomości bez zmian

Miasto z Wizją / 28.11.2018 / Komentarze
Jerzy Hardie-Douglas: To bardzo ważna część dochodu miasta. Zdecydowałem jednak, że w przyszłym roku nie będzie jego podwyżki

Rok 2019 będzie kolejnym, gdy w Szczecinku nie wzrośnie podatek od nieruchomości.

- To bardzo ważna część dochodu miasta, dlatego on powinien z roku na rok rosnąć - podkreśla w rozmowie z "Miastem z Wizją" Jerzy Hardie-Douglas (rozmawialiśmy, gdy były już burmistrz konstruował przyszłoroczny budżet miasta).

- Jeszcze parę lat temu nasz dochód z podatku od osób fizycznych i nasze dochody z podatku od nieruchomości były prawie takie same. Dzisiaj podatek od nieruchomości rośnie bardzo powoli, gdyż od kilku lat go nie podnosimy. Ja uważam, że to błąd. Ale to zawsze jest decyzja polityczna i zaraz mówią, że u nas podatek jest taki sam jak w Warszawie. A wcale nie jest, chociaż według mnie powinien być, bo dla normalnego śmiertelnika, ale też dla firm, stosowanie maksymalnych stawek jest prawie nieodczuwalne. Dochody miasta z podatku od nieruchomości w 2019 roku wyniosą 26,8 mln zł (w 2018 r. - 26,75 mln zł - dop. red.). Gdybyśmy nie stosowali obniżek w podatku od nieruchomości, nasze dochody wzrosłyby w przyszłym roku o ponad 2 mln zł. Te dwa podatki (od osób fizycznych i od nieruchomości - dop. red.) to nasze najważniejsze dochody własne.