Pobity rekord sprzed roku w liczbie wypożyczeń

Miasto z Wizją / 17.06.2019 / Komentarze
Choć jeszcze nie rozpoczęły się wakacje, tegoroczne słupki statystyk SWRM ekspresowo poszybowały w górę

Uruchomiona w czerwcu 2018 roku Szczecinecka Wypożyczalnia Rowerów Miejskich okazała się prawdziwym hitem minionych wakacji. Możliwość wypożyczenia przez mieszkańców i przyjezdnych gości jednośladu i poruszania się nim po mieście za darmo lub za symboliczną opłatą wyjątkowo przypadła do gustu wielu osobom.

Okazuje się, że w tym sezonie – choć nawet jeszcze nie rozpoczęły się wakacje – mieszkańcom już udało się pobić ubiegłoroczny rekord w ilości wypożyczeni!Od rozpoczęcia tegorocznego sezonu, czyli od 1 marca, użytkownicy wypożyczyli 41 371 razy rowery. Liczba ta może zrobić wrażenie. Tym bardziej, że dla porównania przez cały ubiegłoroczny sezon wypożyczeń tych było nieco ponad 40 tysięcy. Tym samym już wiadomo, że użytkownicy miejskich jednośladów już pobili rekord sprzed roku w częstotliwości korzystania z wypożyczalni.

Samych użytkowników również przybyło. Od 1 marca mieszkańcy założyli 1 107 nowych kont. Tym samym obecnie w systemie zarejestrowanych jest 3 447osób. Najwięcej, bo 36, kont założono 7 kwietnia. Wśród nowych użytkowników przeważają panie (52 proc.).  - Od 1 marca do 14 czerwca w systemie zarejestrowało się 1 107 nowych użytkowników. 580 z nich stanowią kobiety, a 527 to mężczyźni – mówi nam Tomasz Merk.

Nie da się ukryć, że najchętniej korzystamy z jednośladów przy ładnej pogodzie. Najmniej wypożyczeń, bo zaledwie 34, odnotowano 3 marca, kiedy temperatura znacznie spadła i niemal przez cały dzień padał deszcz. Z kolei najwięcej razy w ciągu dnia korzystaliśmy z rowerów 6 czerwca. Tego dnia system odnotował 878 wypięć jednośladów ze stacji.

- Najwięcej wypożyczeni odnotowujemy pomiędzy godz. 13.00 a 19.00. Szczyt wypożyczeń natomiast przypada pomiędzy godz. 15 a 16. W tym czasie mieszkańcy najczęściej korzystają z miejskich jednośladów chociażby wracając z pracy do domu. Z kolei najmniej tradycyjnie między godziną 3.00 a 4.00 – dodaje nasz rozmówca.

Okazuje się także, że najwięcej wypożyczeń od początku funkcjonowania SWRM notuje stacja na ul. Koszalińskiej (osiedle). Tu mieszkańcy wypożyczyli rowery ponad 7 tys. razy. Równie „popularna” jest także stacja na ul. Polnej przy pętli autobusowej. Duża ilość wypożyczeni system notuje także na stacjach na ul. Jana Pawła II, ul. Wyszyńskiego oraz przy szpitalu. Z kolei najmniejszą liczbę wypożyczeni odnotowano na stacji rowerowej na Świątkach przy Zespole Szkół nr 6.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk