Pirat przyjechał, zakopcił, zatankował, buchnął parą i odjechał

Miasto z Wizją / 01.06.2019 / Komentarze
Kolejowa atrakcja na dworcu PKP

Wielu mieszkańców miasta przybyło dziś (sobota 1.06) na dworzec PKP, by podziwiać specjalny pociąg „Pirat”, ciągniony przez zabytkową lokomotywę Pt 47, numer egzemplarza 65, wyprodukowaną pod koniec lat 40. minionego stulecia, a więc liczącą już ponad 70 lat. Na co dzień zabytkowy parowóz stacjonuje w lokomotywowni w Wolsztynie.

Pociąg w stylu retro pokonywał szlak kolejowy z Poznania do Kołobrzegu. Wszystko to z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka.

Pirat w południe dojedzie pod latarnię morską w kołobrzeskim porcie. W niedzielę wieczorem na powrót zagości w Szczecinku - o godz. 20.03. Postój zabytkowego parowozu na szczecineckim dworcu potrwa 3 minuty.

Pt 47 to parowóz pośpieszny polskiej konstrukcji produkowany w latach 1948-1951. Przy jego produkcji wykorzystano projekt przedwojennego parowozu serii Pt31. Pierwszy parowóz Pt47 wyprodukowany w Chrzanowie został przekazany kolejarzom 18 sierpnia 1948 roku. Łącznie w Chrzanowie i w Poznaniu wyprodukowano 200 takich lokomotyw.

Lokomotywy eksploatowano w ciężkim ruchu pasażerskim na wszystkich liniach głównych. Dodatkowo parowozy prowadziły pociągi towarowe oraz lokalne pociągi osobowe. Jedynym sprawnym parowozem jest Pt47-65 zachowany w parowozowni Wolsztyn. Właśnie dziś przyjechał do Szczecinka.