Piękny park w Strefie Rodzinnego Wypoczynku

Miasto z Wizją / 04.06.2018 / Komentarze
Wokół jeziorka wyrosną m.in. śliwa wiśniowa, wiśnia osobliwa i wonna, grujecznik japoński i korkowiec amurski

W listopadzie ub. roku pisaliśmy, że Szczecinek otrzymał dofinansowanie na "zielone" zagospodarowanie naszego najnowszego parku, czyli Strefy Rodzinnego Wypoczynku przy os. Kopernika. Wszystko to w ramach umowy, jaką ze Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty podpisał w Szczecinku ówczesny wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik.

Więcej na ten temat w artykule:

Honory gospodarza spotkania w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior pełnił burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który zaprezentował zebranym animację projektu.

- Przedmiotem umowy jest utworzenie i odnowa terenów zieleni, m.in. parków i skwerów o łącznej powierzchni 86,82 ha, przy czym dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu to 14,5 ha - mówił m.in. burmistrz prezentując gościom szczecinecką Strefę Rodzinnego Wypoczynku - przed i po rewitalizacji.

W marcu br. przyszła pora na konkretne działania, czyli rozpoczęcie tej "zielonej" inwestycji. Miasto ogłosiło przetarg mający na celu wyłonienie firmy, która zazieleni nam rodzinną strefę. Zamówienie otrzymało Gospodarstwo Szkółkarskie Henryk Hińca z Dobrzycy.

W ubiegłym tygodniu prace nasadzeniowe ruszyły na dobre. Wokół jeziorka "wyrosną" drzewa, krzewy i byliny, wiele z nich rzadkich. Zakończenie całości nasadzeń przewidziano na październik br.

W nasadzeniach będą dominować drzewa: klon pospolity, brzoza brodawkowata, śliwa wiśniowa, wiśnia osobliwa, grujecznik japoński, wiśnia wonna, korkowiec amurski i klon jawor. W ich sąsiedztwie staną tabliczki informacyjne o[pisujące poszczególne gatunki - łącznie 23szt.

Inwestycja jest realizowana w ramach Projektu; "Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty” w ramach działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, oś priorytetowa II – Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020” – Rozwój terenów zielonych w mieście Szczecinku Strefa Aktywnego Wypoczynku.

Foto wizualizacje: 4 Pory Roku - Borne Sulinowo