Piękny park w rodzinnej strefie wypoczynku

Miasto z Wizją / 04.03.2018 / Komentarze
Przy os. Kopernika "wyrosną" unijne drzewa - śliwa wiśniowa, śliwa wonna i grujecznik japoński

W połowie listopada ub. roku w artykule:

pisaliśmy, że Szczecinek otrzymał dofinansowanie na "zielone" zagospodarowanie naszego najnowszego parku, czyli Strefy Aktywnego Wypoczynku przy os. Kopernika. Wszystko to w ramach umowy jaką ze Związkiem Miast i Gmin Dorzecza Parsęty podpisał w Szczecinku ówczesny wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Roman Wójcik.

Honory gospodarza spotkania w Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior pełnił burmistrz Jerzy Hardie-Douglas, który zaprezentował zebranym animację projektu.

- Przedmiotem umowy jest utworzenie i odnowa terenów zieleni, m.in. parków i skwerów o łącznej powierzchni 86,82 ha, przy czym dodatkowa powierzchnia biologicznie czynna uzyskana w wyniku realizacji projektu to 14,5 ha - mówił m.in. burmistrz prezentując gościom szczecinecką Strefę Rodzinnego Wypoczynku - przed i po rewitalizacji.

Teraz przyszłą pora na konkretne działania, czyli rozpoczęcie tej "zielonej" inwestycji. Miasto ogłosiło już przetarg mający na celu wyłonienie firmy, która zazieleni nam rodzinną strefę.

Inwestycja będzie realizowana w ramach Projektu; "Poprawa jakości środowiska w miastach na terenie Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty” w ramach działania 2.5 Poprawa jakości środowiska miejskiego, oś priorytetowa II – Ochrona środowiska, w tym adaptacja do zmian klimatu - Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020” – Rozwój terenów zielonych w mieście Szczecinku Strefa Aktywnego Wypoczynku.

Planuje się, że wokół jeziorka "wyrosną" drzewa, krzewy i byliny, wiele z nich rzadkich. Zakończenie całości nasadzeń przewidziano na październik br.

W planie nasadzeń sporządzonym przez firmę "4 Pory Roku" z Bornego Sulinowa czytamy m.in.:

Ze względu na przeznaczenie terenu – strefa aktywnego wypoczynku jest miejscem wypoczynku i rozrywki czynnej zarówno dzieci i młodzieży, jak i osób starszych – projektuje się głównie zieleń wysoką.

W bliskim sąsiedztwie projektowanego terenu znajduje się zabudowa mieszkaniowa oraz szkoła. Głównymi odbiorcami niniejszej inwestycji będą zatem dzieci i młodzież, a w drugiej kolejności osoby starsze. Drzewa liściaste zapewnią „przejrzystość” terenu, co pozwoli na jego swobodne obserwowanie za pomocą monitoringu miejskiego, zwłaszcza w okresie jesieni i zimy, kiedy to wcześnie zapada zmrok, a dzieci idące rano do szkoły czy wracające z niej późnym popołudniem będą czuły się bezpieczniej i bardziej komfortowo.

W projekcie nie przewiduje się licznych zadrzewień terenu. Zakłada się, że będzie on przejrzysty, transparentny z zachowanymi osiami i punktami widokowymi oraz otwarciami.

W nasadzeniach dominują drzewa: klon pospolity, brzoza brodawkowata, śliwa wiśniowa, wiśnia osobliwa, grujecznik japońsjki (zostanie posadzony w pobliżu placu zabaw. Jesienią jego liście fascynują bogactwem odcieni, a na dodatek smakowicie pachną świeżym piernikiem), wiśnia wonna, korkowiec amurski i klon jawor.

Przy nasadzeniach zaprojektowano tabliczki informacyjne dotyczące poszczególnych gatunków – 23szt.

Tekst: Sławomir Włodarczyk

Foto wizualizacje: 4 Pory Roku Borne Sulinowo/Urząd Miasta Szczecinek