Piękne mieszkania dla wychowanków domów dziecka

Miasto z Wizją / 21.01.2019 / Komentarze
Projekt "Nawigator Samodzielności" zagościł nad Trzesieckiem

Dziś (poniedziałek 21.01) w Szczecinku odbyła się uroczystość otwarcia trzech mieszkań, tzw. treningowych, przeznaczonych dla młodych ludzi - wychowanków Domu Dziecka zmierzających w dorosłość

- Start w dorosłe życie jest trudny, poprzedzony wieloma pytaniami. Aby zdobywanie samodzielności nie było stresem, a nauką nowych umiejętności i ciekawym poszukiwaniem życiowej drogi dla wychowanków pieczy zastępczej w trzech zachodniopomorskich powiatach uruchamiane są mieszkania treningowe - mówił m.in. obecny na uroczystości Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, który w towarzystwie radnego Sejmiku Wojewódzkiego Jakuba Hardie-Douglasa, starosty Krzysztofa Lisa, pracowników Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Szczecinku i Urzędu Marszałkowskiego dokonał symbolicznego otwarcia mieszkań.

W Szczecinku podwoje otworzyły trzy mieszkania treningowe - dwa przy ul. Kościuszki (kawalerki) i jedno przy ul. Koszalińskiej (dwupokojowe).

Realizacja projektu możliwa jest dzięki dofinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach  Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020, Działanie: Ułatwianie dostępu do przystępnych cenowo, trwałych oraz wysokiej jakości usług, w tym opieki zdrowotnej i usług socjalnych świadczonych w interesie ogólnym. Całkowita wartość projektu: to 3,9 mln zł przy dofinansowaniu 3,4 mln zł.

- Planowana długość pobytu w mieszkaniu wynikać będzie z indywidualnych potrzeb wychowanka, określonych w Indywidualnym Programie Usamodzielnienia - mówiła m.in. szefowa szczecineckiego PCPR Małgorzata Kubiak-Horniatko.

Uruchomienie mieszkań treningowych dla wychowanków pieczy zastępczej, rodzinnej i instytucjonalnej, możliwe jest dzięki realizacji projektu partnerskiego „Nawigator Samodzielności”. To wspólne przedsięwzięcie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (lider projektu) oraz powiatu szczecineckiego. Zaplanowane działania mają rozszerzyć katalog standardowego wsparcia w procesie usamodzielnienia. Oprócz mieszkań treningowych, prowadzone są szkolenia dla młodzieży, wydany będzie także podręcznik.

Jak poinformowało Biuro Prasowe UM, w województwie działać będzie pięć mieszkań treningowych, w których młodzież, pod okiem przeszkolonych doradców powiatowych i opiekunów usamodzielnienia, nauczy się podstaw prowadzenia gospodarstwa domowego czy zmierzy się z podejmowaniem decyzji. Dla każdego uczestnika zostanie przygotowany Indywidualny Program Usamodzielnienia. Taki program zawierać będzie specjalistyczną diagnozę, w tym wskazówki dotyczące podjęcia ścieżki edukacji, uzyskania kwalifikacji zawodowych. Bogaty będzie także w praktyczne informacje dotyczące uzyskania np. ubezpieczenia zdrowotnego i ochrony zdrowia.

Dzięki realizacji projektu młodzież już w ubiegłym roku mogła uczestniczyć w trzydniowych szkoleniach, kolejne cztery takie spotkania zaplanowane są w tym roku. W ich trakcie młodzi ludzie uczą się asertywności, radzenia sobie ze stresem, skutecznej komunikacji interpersonalnej i racjonalnego gospodarowania budżetem domowym. Poznają także zasady funkcjonowania rynku pracy czy elementy prawa. W tym roku zostaną zorganizowane także dwa wyjazdy edukacyjne połączonych z treningiem ekonomicznym.

Po zakończeniu realizacji projektu, a więc w roku 2020, w trzech powiatach pozostanie 11 miejsc w mieszkaniach treningowych. Obecnie wsparciem objętych jest 48 uczestników.