Personalne roszady na "szczytach" szpitala

Miasto z Wizją / 18.03.2019 / Komentarze
Rada nadzorcza według starosty Lisa

Starosta zapewniał wcześniej, że gdyby planował zmiany w Radzie Nadzorczej, będzie je uzgadniał z miastem, czyli współwłaścicielem spółki. Jak dowiadujemy się od burmistrza Daniela Raka, takich uzgodnień w tej kwestii nie było

Było tylko kwestią czasu było, że po zawiązaniu powiatowej koalicji Porozumienia Samorządowego z Prawem i Sprawiedliwością, nowy koalicjant PS zacznie upominać się o stanowiska. Uzyskał już miejsca w Prezydium Rady Powiatu i w Zarządzie Powiatu Szczecineckiego. Teraz przyszła pora na spółkę „Szpital w Szczecinku”.

Jak się dowiedzieliśmy, starosta poprosił o zwołanie w pierwszej połowie kwietnia Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Szpitala. Powód? Chce zmian w Radzie Nadzorczej powiatowo-miejskiej spółki leczniczej.

Edwarda Szysza, reprezentującego dotychczas powiat, ma zastąpić kojarzona w przeszłości z PiS, obecnie już w Porozumieniu Samorządowym, była dyrektor finansowy szpitala Ewa Mikłasz. Pani Mikłasz kilka lat temu, odeszła wraz z prezesem Adamem Bielickim ze szpitala. Według naszych informacji obecnie jest "człowiekiem" starosty Lisa i ma wkrótce zostać skarbnikiem powiatu.

Drugim nowym  członkiem Rady Nadzorczej szpitala ma zostać prezes Uzdrowiska Połczyn Romuald Michel, w przeszłości szef szczecineckich wodociągów. Będzie reprezentował w Radzie Nadzorczej Prawo i Sprawiedliwość. Ma zastąpić Renatę Dylkiewicz, osobę merytoryczną, niezwiązaną ani z miastem ani z powiatem, doktora ekonomii, pracownika  naukowego Politechniki Koszalińskiej.

Spytaliśmy o te propozycje zmian w Radzie Nadzorczej pełnomocnika burmistrza Daniela Raka ds. problemów związanych z opieką zdrowotną w Szczecinku Jerzego Hardie-Douglasa. A oto, co nam powiedział:

- Jestem zdziwiony tymi zmianami, ponieważ dotychczasową pracę Rady Nadzorczej Szpitala, w tym obu zwalnianych osób, oceniam wysoko. Szczególnie niepokoi mnie kandydatura pani Mikłasz. Odeszła ze szpitala w bardzo kontrowersyjny, żeby nie powiedzieć skandaliczny sposób, solidaryzując się ze zwolnionym Prezesem Adamem Bielickim. Zostawiła niesmak i złe wspomnienia o sobie.  Jej ówczesne "porzucenie” pracy bez przekazania następcy toczących się spraw, spowodowało wówczas wielkie kłopoty Spółki. Przez dość długi czas pani Mikłasz była kojarzona z PiS. Była chyba nawet członkiem tej partii i kandydowała z jej list do samorządu. Kiepski pomysł - zaznacza nasz rozmówca.

Były Burmistrz spotkał się w środę 13 marca ze Starostą Krzysztofem Lisem. Nie chce zdradzić tematyki ani przebiegu rozmów, ale twierdzi, że starosta zapewniał, iż zaplanowane przez niego ruchy kadrowe w Radzie Nadzorczej nie są wstępem do zmiany Zarządu. Obecnie kieruje nim Radosław Niemiec. Z kolei na stanowisku przewodniczącej Rady Nadzorczej ma pozostać mecenas Maria Kapsa. Jak będzie naprawdę, wkrótce się przekonamy.

Starosta zapewniał wcześniej, że gdyby planował zmiany w Radzie Nadzorczej, będzie je uzgadniał z miastem, czyli współwłaścicielem spółki. Jak dowiadujemy się od burmistrza Daniela Raka, jakichkolwiek uzgodnień w tej kwestii nie było.

Trudna sytuacja szpitali powiatowych, w tym Szpitala w Szczecinku będzie jednym z wiodących tematów wyjazdowego, mającego się odbyć 27-28 marca br. w Szczecinku posiedzenia Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. W tej skomplikowanej sytuacji, zatrudniający około 500 osób szpital będący jedną z najważniejszych instytucji podległych szczecineckim samorządom, powinien zostać całkowicie wyłączony z politycznych sporów. Wydaje się niestety, że to tylko pobożne życzenia.

Redakcja Miasto z Wizją

Foto: Sławomir Włodarczyk