Ona jedna, ich czterech - powalczą o fotel burmistrza

Miasto z Wizją / 27.09.2018 / Komentarze
Druga tura wyborów w Szczecinku? Niewykluczone, aczkolwiek nieprzesądzone

Wczoraj - środa (27.09) minął termin rejestracji kandydatów w wyborach na urząd burmistrza Szczecinka. Na finiszu wyborczych spraw proceduralnych niespodzianki nie było. O fotel w ratuszu powalczy pięcioro kandydatów.

Listę faworytów otwiera obecny wiceburmistrz Daniel Rak (47 l.). Wielu mieszkańców grodu nad Trzesieckiem uparuje w nim kontynuatora polityki samorządowej ostatnich 13 lat, w czasie których Szczecinek rozwijał się bardzo dynamicznie, realizował mnóstwo inwestycji i dziś postrzegany jest jako jedno z najładniejszych tej wielkości miast w Polsce.

Rywalem kandydata Koalicji Obywatelskiej będzie Joanna Pawłowicz (53 l.), nauczycielka biologii w Zespole Szkół nr 6 na Świątkach. Pani Joanna dwukrotnie ubiegała się o fotel burmistrza - w 2010 i w 2014 roku. Dwukrotnie przegrała z obecnym burmistrzem Jerzym Hardie-Douglasem. W tym roku postawiła wszystko na jedną kartę i idąc z politycznym "trendem mody" została kandydatką Prawa i Sprawiedliwości.

Chrapkę na fotel burmistrza ma też były poseł Platformy Obywatelskiej Wiesław Suchowiejko (61 l.), reprezentujący obecnie barwy Porozumienia Samorządowego Powiatu Szczecineckiego.

O najwyższy urząd w mieście walczyć będą również (z własnych Komitetów Wyborczych) Marcin Bedka (44 l.) oraz Krzysztof Berezowski (31 l.).

Warto wspomnieć, że cztery lata temu o fotel burmistrza rywalizowało dwoje kandydatów: Jerzy Hardie-Douglas i Joanna Pawłowicz. Z kolei w 2010 roku - czworo: dwójka wspominanych wyżej oraz Andrzej Bratkowski z SLD i Andrzej Modrzejewski z PiS.

Burmistrza Szczecinka wybierzemy w głosowaniu 21 października. Jeżeli żaden z kandydatów nie otrzyma więcej (choćby o jeden głos) niż połowę głosów wszystkich głosujących, powtórne wybory burmistrza Szczecinka (z udziałem dwóch kandydatów z najwyższym wynikiem w I turze) odbędą się w niedzielę 4 listopada.