O wyjątkowym znalezisku mieszkanki Szczecinka usłyszała cała Polska

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 11.10.2018 / Komentarze
Beata Bilska-Zaleska odkryła pierwsze stanowisko grzyba Clavaria Rosea – nigdy dotąd nienotowanego w naszym kraju

O Beacie Bilskiej-Zaleskiej i jej największej pasji, jaką jest odkrywanie świata grzybów, pisaliśmy na naszych łamach niejednokrotnie. To także założycielka cieszącej się ogromną popularnością na Facebooku grupy „Grzyby, Grzybiarze, Grzybobranie”, gdzie zachęca innych do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem. Obecnie wspomniana grupa zrzesza blisko 40 tys. osób , a tym samym jest najliczniejszą tego typu w kraju.

Teraz mieszkanka naszego miasta może pochwalić się kolejnym osiągnieciem, które na stałe zapisze się w historii polskiego grzybobrania. Wspólnie z mężem Markiem Zaleskim znaleźli oni bowiem wyjątkowego grzyba - Clavaria Rosea – nigdy dotąd nienotowanego w naszym kraju.

- Wraz z Markiem, spacerując po lasach w Bornem Sulinowie, natrafiliśmy na cudowne grzyby. Były malutkie, ale bardzo widoczne ze względu na swój intensywnie różowy kolor – mówi Beata Bilska-Zaleska. - Staliśmy nad nimi dłuższą chwilę przyglądając się i robiąc zdjęcia. Po powrocie do domu zaczęłam sprawdzać w atlasach i sieci cóż to za piękność. Okazało się, że prawdopodobnie jest to Clavaria Rosea. Jest on rzadko spotykany na świecie. Jeden z naukowców szukał go trzydzieści lat.

- Następnego dnia pojechaliśmy w to miejsce, aby zrobić nowe zdjęcia i zabrać owocniki do badań.
Wysłaliśmy je do dr Barbary Grzesiak i Waldemara Czerniawskiego, którzy potwierdzili nasze przypuszczenia, że to jest Clavaria Rosea. Pomyślałam, że warto o tym napisać, a „Przegląd Przyrodniczy” od razu odpisał, że jest bardzo zainteresowany opublikowaniem notatki na ten temat.

Informacja o tym wyjątkowym znalezisku znalazła się w tomie XXIX „Przeglądu Przyrodniczego”. Z kolei suchy okaz grzyba przekazany został dr Annie Kujawie do zielnika Stacji Badawczej Instytutu Środowiska Rolniczego i Leśnego Polskiej Akademii Nauk w Turwi.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Beata Bilska-Zaleska