Nowe stacje rowerowe przy basenie i Kronospanie

Miasto z Wizją / 25.09.2018 / Komentarze

Szczecinecka wypożyczalnia rowerów miejskich okazała się niekwestionowanym hitem tego lata. Możliwość wypożyczenia przez mieszkańców i przyjezdnych gości jednośladu i poruszania się nim po mieście za darmo lub za symboliczną opłatą wyjątkowo przypadła do gustu wielu osobom. Również po zakończeniu sezonu wakacyjnego mieszkańcy chętnie korzystają z jednośladów. Mają oni do swojej dyspozycji 22 stacje, w których zadokowanych jest łącznie 150 rowerów.

Jednocześnie wiele osób dopytywało również, dlaczego stacje są umieszczone jedynie przy przystankach autobusowych, a nie także w innych punktach miasta, często odwiedzanych przez mieszkańców.

- Na tę inwestycję otrzymaliśmy dofinansowanie i żeby móc ją uruchomić, musiała wpisywać się w pewną koncepcję. Projekt zakładał ścisłe powiązanie wypożyczalni z autobusami elektrycznymi oraz zmodernizowanymi przystankami – wyjaśnia wiceburmistrz Daniel Rak. - Tym samym osoby, które miałyby zostawić samochody pod domem i przesiąść się do autobusów, po dojechaniu  do jakiegoś przystanku mogłyby się przesiąść na rower miejski i nim dojechać o celu. Stąd też takie lokalizacje.

Jeszcze w sierpniu pojawiły się głosy apelujące o rozbudowę wypożyczalni i umieszczenie dodatkowych stacji  w kolejnych punktach miasta. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce w przestrzeni miejskiej pojawią się dwie kolejne stacje. Pierwsza z nich stanie przy miejskim basenie, natomiast druga zlokalizowana zostanie przy firmie Kronospan. Ich zakup pośrednio sfinansuje właśnie Kronospan przekazując miastu na ten cel darowiznę.

Podczas najbliższej sesji Rady Miasta radni podejmą decyzję o zmianach w budżecie miasta. Jednym z punktów projektu uchwały jest zwiększenie o kwotę 111 tys. zł budżetu w związku z planowaną darowizną od firmy Kronospan z przeznaczeniem właśnie na instalację dwóch nowych stacji wypożyczalni rowerów.

- Chcemy zamontować obie nowe stacje jak najszybciej, jeszcze w tym roku – mówi "Miastu z Wizją" Tomasz Merk, prezes szczecineckiej Komunikacji Miejskiej. – Stacja w sąsiedztwie Kronospanu powstanie na życzenie samych pracowników, którzy niejednokrotnie mówili, że chętnie będą korzystali z miejskich rowerów jako alternatywy jadąc do i z pracy. Stacja przy basenie natomiast powstanie na prośbę mieszkańców, którzy regularnie korzystają z pływalni i chcieliby móc dojeżdżać do tego miejsca właśnie miejskimi rowerami.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk