Nocą jaśniej i oszczędniej - dzięki Unii Europejskiej

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 04.04.2018 / Komentarze
Szczecinecka oświetleniowa rewolucja została właśnie sfinalizowana. To nie koniec "świetlnych" inwestycji w mieście

W Szczecinku dobiegła końca oświetleniowa rewolucja - w przenośni i dosłownie. Nowe, jaśniejsze i oszczędniejsze oświetlenie ledowe otrzymało 41 ulic.

- Praktycznie na terenie całego miasta przeszliśmy z żółtego oświetlenia sodowego na jaśniejsze, ledowe - mówi "Miastu z Wizją" wiceburmistrz Daniel Rak. - To system mający znacznie większą żywotność w porównaniu do lamp sodowych. Łącznie nowe oświetlenie otrzymało 41 ulic.

Prace przy odbiorze inwestycji ratusz zakończył tuż przed świętami wielkanocnymi. Roboty trwały blisko dwa lata.

- Mieszkańcy Szczecinka mogli obserwować jak firmy przemieszczały sie po naszych ulicach. Teraz z kolei mogą podziwiać standard nowego oświetlenia. To, co jeszcze niedawno wydawało się niemożliwie właśnie zostało sfinalizowane. Koszt inwestycji to blisko 1,5 mln zł (dokładnie - 1 428 000 zł - dop. red.). Pierwotnie szacowaliśmy, że będzie on dużo, dużo wyższy - mówi D. Rak.

- Mieszkańcy już mogą podziwiać zmianę jakości oświetlenia ulic. Są to bardzo jasne barwy naturalne. Dlatego też odchodzimy już od montowania opraw rzucających światło żółte, które do tej pory dominowały w mieście. Warto podkreślić, że 85 proc. kwoty, którą spożytkowaliśmy na realizacje tej inwestycji pochodziło z funduszy unijnych.

Przypomnijmy: Inwestycja była realizowane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 (Działanie 2.4 Zrównoważona multimodalna mobilność miejska i działania adaptacyjne łagodzące zmiany klimatu w ramach Kontraktu Samorządowego) realizowana będzie przy kilkudziesięciu ulicach - w czterech częściach. Na wykonie robót zamówienie otrzymały firmy: PUF "EL Professional" z Gdyni i SAG Elbud z Gdańska.

Niejako przy okazji budowy nowego oświetlenia miasto postanowiło dodatkowo oświetlić 14 obiektów.

- Wykorzystamy w tym celu zdemontowane słupy oświetleniowe i punkty świetlne. Po prostu przy realizacji pierwszej z wymienionych przeze mnie inwestycji pomyśleliśmy o wtórnym wykorzystaniu tych materiałów - ujawnia D. Rak.

- Skąd te 14 obiektów? To zasługa przede wszystkim radnych Rady Miasta i Rad Osiedlowych. To oni i one wnioskowały za wyznaczeniem miejsc, które pilnie trzeba oświetlić, jak choćby teren garaży przy ul. Narutowicza.

Jakie ulice i obiekty na terenie miasta będą „jaśniejsze”? A więc: Szarych Szeregów, Winniczna w kierunku ulicy Cieślaka, Sójczej, Wypoczynkowa, Wyścigowa i teren przy ulicy Sadowej i W. Bartoszewskiego, Lelewela, Nowa 1-5 i Myśliwska 4-7, Koszalińska oraz Mierosławskiego.

To nie wszystko. W ramach inwestycji zostanie też przeprowadzona budowa oświetlenia terenu przy ul. Wyszyńskiego 27-35, przebudowa drogi - ulicy Szarych Szeregów i Bocznej w zakresie budowy instalacji oświetlenia drogowego oraz budowa oświetlenia w parku miejskim, na terenie garaży przy ulicy Narutowicza oraz bieżni lekkoatletycznej przy SP nr 7.

Warto podkreślić, co też mówił wiceburmistrz Rak, że roboty w części realizowane będą z wykorzystaniem słupów, wysięgników i opraw oświetleniowych pochodzących z demontażu zakończonej właśnie "jasnej" inwestycji. Pozostałe materiały zapewni wykonawca.

Ratusz zaplanował, ze inwestycja zostanie zrealizowana do 31 lipca br.

Tekst i foto: Sławomir Włodarczyk