Miejskie rowery wrócą w marcu

Miasto z Wizją / 04.02.2019 / Komentarze
Z wypożyczalni jednośladów będziemy mogli skorzystać już za kilka tygodni

W ostatnich dniach czerwca uruchomione zostały szczecineckie wypożyczalnie rowerów miejskich. Od tego czasu mieszkańcy mogli korzystać ze 150 rowerów zadokowanych w 22 stacjach rozmieszczonych na terenie całego miasta. Po kilku miesiącach na terenie miasta pojawiły się dwie kolejne stacje (przy basenie oraz przy ul. Waryńskiego), na których budowę środki przekazała firma Kronospan w ramach porozumienia zawartego z miastem.

Już od pierwszych dni uruchomienia SWRM zainteresowanie mieszkańców taką alternatywą przemieszczania się po Szczecinku było bardzo duże. Wypożyczalnie okazały się także niekwestionowanym hitem minionego lata, o czym świadczyły chociażby przytaczane przez nas wielokrotnie pokaźne statystyki. Przypomnijmy, że od uruchomienia SWRM system odnotował ponad 40 tysięcy wypożyczeń dokonanych przez ponad 2,3 tys. aktywnych użytkowników.

W listopadzie rowery udały się na zasłużony, zimowy „wypoczynek”. W tym czasie przeszły też przeglądy, ewentualne naprawy i konserwacje. Wkrótce jednoślady znów pojawią się na ulicach naszego miasta.

- Jeśli tylko pogoda na to pozwoli, to chcemy uruchomić wypożyczalnie za kilka tygodni. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjające, to mieszkańcy będą mogli korzystać z wypożyczalni nawet już od 1 marca – mówi nam Tomasz Merk, prezes Komunikacji Miejskiej. – Część mieszkańców posiada wciąż zgromadzone na koncie aplikacji środki niewykorzystane w ubiegłorocznym sezonie. Te pieniądze oczywiście nie przepadają i po uruchomieniu stacji użytkownicy mogą z nich dalej swobodnie korzystać przy wypożyczaniu rowerów.

Przypomnijmy ubiegłoroczne statystyki. Od 25 czerwca do 14 listopada funkcjonowania SWRM, czyli przez 142 dni system odnotował 40 307 wypożyczeń. Od początku jego uruchomienia rejestracji dokonało 2326 użytkowników. Średnio dziennie użytkownicy wypożyczali rowery 284 razy.

Więcej aktywnych kont (bo 53 proc.) należy do pań. Z kolei jeśli chodzi o samą ilość wypożyczeń, to tu przodują panowie (51 proc.). Najwięcej wypożyczeń odnotowano we wtorek, 24 lipca. Wówczas z wypożyczalni skorzystało 486 osób. Wypożyczalnie równie oblegane były 20 września, kiedy to z miejskich jednośladów skorzystano 487 razy w ciągu dnia oraz 23 sierpnia - 477. Okazuje się także, że najchętniej wypożyczamy rowery w godzinach od 15 do 16. Z kolei najrzadziej korzystamy z nich pomiędzy godz. 3 a 4 rano.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk