Legendy akrobatyki

  • Aktualności
Miasto z Wizją / 10.03.2024 / Komentarze
70 lat sportu gimnastycznego w Szczecinku

Niewielu już mieszkańców grodu nad Trzesieckiem pamięta, że w ubiegłym roku obchodziliśmy doniosły jubileusz 70-lecia sportu akrobatycznego w Szczecinku. To doskonała okazja by porozmawiać z Krzysztofem Zawadą, reprezentantem Polski, trenerem akrobatyki sportowej i skoków na trampolinie, autorem książki „Akrobatyka sportowa na Pomorzu Zachodnim”.

70 lat minęło

- W ubiegłym roku minęło 70 lat od pierwszych prób ćwiczeń akrobatycznych w Szczecinku, a tym samym na Ziemi Koszalińskiej w ogóle - wspomina Pan Krzysztof. - Obecnie akrobatyka, podobnie jak skoki na trampolinie, jest oddzielną dyscypliną gimnastyczną. Przewagą trampoliny nad wszystkimi pozostałymi konkurencjami, jest fakt, że jest ona częścią najważniejszej imprezy na świecie – igrzysk olimpijskich. Oba rodzaje sportu, które reprezentuję, są techniczne i wymagające. Dodam, że w przypadku skoków na trampolinie, mimo wielu lat sukcesów na arenach międzynarodowych, żaden Polski zawodnik nie wystąpił jeszcze w igrzyskach olimpijskich.

Jedyne w historii Mistrzostwo Polski

- Akrobaci ze Szczecinka dokładnie 20 lat temu jedyny raz w historii wywalczyli tytuł Mistrza Polski. Był to sukces czwórki męskiej i pozostaje dotychczas najlepszym wynikiem sportu gimnastycznego w naszym mieście. W kronikach historii Polskiego Związku Gimnastycznego w gronie mistrzów kraju znajdziemy właśnie wynik naszego zespołu z 2004 r.

Nasi akrobaci z klasą mistrzowską

- Dokładnie dwudziestu trzech zawodników ze Szczecinka w ciągu naszej 70-letniej historii może pochwalić się poziomem sportowym klasy mistrzowskiej nadawanej w Polsce przez odpowiednie związki. Myślę, że to całkiem sporo w historii w ogóle całego szczecineckiego sportu. Niewiele dyscyplin może poszczycić się, bowiem choćby jednym zawodnikiem tej klasy. Cieszę się i jestem dumny, że udało mi się również znaleźć w akrobatycznej elicie wychowanków trenera Ryszarda Zawady, a w 2004 roku przyczynić się do sukcesu już jako trener.  Chętnie przypomnę tutaj chronologicznie wszystkich, którzy zapisali się w naszym sporcie na najwyższym poziomie:

1985 r.- Piotr Emert, Mirosław Emert, Andrzej Suszek, Adam Lenckowski 

1986 r.-   Damian Wiśniewski, Jacek Kępa, Adam Niksa, Mariusz Niksa

1992- Robert Krawiec, Damian Wiśniewski, Krzysztof Wronowski, Piotr Emert.
1993- Robert Krawiec, Adrian Domański, Krzysztof Chodorowski, Piotr Emert.
1997 r. – Krzysztof Hubert, Krzysztof Sosnowski, Marcin Pikor, Szymon Kiedel
2000 r. - Krzysztof Hubert, Krzysztof Zawada, Jacek Czaja, Grzegorz Wójcik


2004 r.– Marcin Wołoszyn, Karol Bagiński, Paweł Mikołajczak, Ariel Maciukiewicz.

"Darzbór" był akrobatyczną potęgą

- Wszyscy zawodnicy startowali w konkurencji czwórek męskich reprezentując klub „Darzbór”, nie wszystkim natomiast udało się wywalczyć medal w Mistrzostwach Polski ((krążka nie zdobyły zespoły z lat: 1986, 1997, 1992 i 1993, z tą uwagą, że dwójka męska Wiśniewski i J. Kępa wywalczyli srebro w w 1987r.).
W młodszej kategorii natomiast, Mistrzostwach Polski Juniorów, bilans Klubu jest większy i wynosi 34 medale, w tym 7 złotych. W tej ekipie pojawia się jedyny zespół kobiet (trójka z 1999 r.) oraz dwójki mieszane z lat 70-tych ubiegłego wieku. W dorobku „Darzboru” są poza tym trzy medale Mistrzostw Świata Juniorów – jedno złoto i dwa srebra z 1997 r.

Statystyka, o której wspomniałem jest istotna ze względu na to, że dziś często próbuje się porównywać wyniki różnych nowych dyscyplin czy też form ruchu na równi z oficjalnymi wynikami wywalczonymi w kwalifikowanym sporcie. To oczywiście niezwykłe uproszczenie i błąd. Różnego typu federacje działające poza oficjalnym ministerialnym systemem współzawodnictwa nie potwierdzają nigdy oficjalnego poziomu sportowego zawodników. Zdaję sobie sprawę, że dziś każda aktywność jest na wagę złota, natomiast dobrze byłoby wiedzieć, w którym miejscu w sporcie znajduje się nasze dziecko, a także aby po zakończonej karierze zostało to odpowiednio udokumentowane.

W Szczecinku obecnie stawiamy przede wszystkim na sport dzieci i młodzieży. Jeśli chodzi o gimnastykę, najlepszy, a zarazem jedyny medalowy rezultat akrobatów i akrobatek z naszego miasta w 2023 roku osiągnął zawodnik AKS Darzbór Maciej Bohdan. Maciek wygrał Międzywojewódzkie Mistrzostwa Młodzików w skokach na trampolinie w Zielonej Górze, a dodatkowo zdobył brązowy medal w skokach na ścieżce.

Wspomnienie: Krzysztof Zawada