Latem w Szczecinku czysto i bezpiecznie

Miasto z Wizją / 26.03.2019 / Komentarze
W 2018 roku pracownicy Sanepidu kontrolowali miejsca wakacyjnego wypoczynku

Wakacje i czas urlopu to moment, kiedy możemy złapać oddech od codziennych obowiązków i wypocząć – również z dala od domu. Część turystów to właśnie nasz rejon wybiera jako docelowe miejsce swojego wypoczynku. Jednak aby ten czas przebiegał beztrosko, bez żadnych przykrych incydentów i niespodzianek, pracownicy Sanepidu zdecydowanie nie odpoczywają. Każdego roku głównie w okresie wakacyjnym szczecinecka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna prowadzi kontrole miejsc wypoczynku. Nie inaczej było również w 2018 r. W kontrolach tych brali także udział strażacy, policjanci oraz strażnicy miejscy. Jakie były ich wyniki?

W minionym roku odnotowano 114 zgłoszonych turnusów organizowanych na terenie naszego miasta i powiatu. W ich ramach odpoczywało „u nas” 6157 osób. Blisko połowa turnusów (48) została skontrolowana. Pracownicy Sanepidu bliżej przyjrzeli się 38 obiektom świadczącym usługi żywieniowe związane z wypoczynkiem, w tym 16 obiektom, w których wypoczywały dzieci i młodzież. To jednak nie jedyne miejsca, gdzie „zajrzał” Sanepid. Kontroli podległo także siedem zakładów produkcji żywności, m.in. piekarnie i cukiernie, zakłady produkujące lody oraz oferujące lody z automatu.

- Stan sanitarno-porządkowy miejscowości i tras turystycznych nie budził zastrzeżeń. Na terenie działania Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinku większość obiektów wczasowo-turystycznych zlokalizowana jest w miejscowościach położonych nad jeziorami. Czystość w tych miejscowościach była zachwalana - czytamy w rocznym sprawozdaniu starosty z działalności Komisji Bezpieczeństwa i Porządku. – Również stan sanitarno-porządkowy głównych tras, parkingów i miejsc postojowych nie budził większych zastrzeżeń. Natomiast należy zwrócić uwagę na fakt słabej infrastruktury parkingów przydrożnych. Ich dużym mankamentem jest brak toalet.

Jak czytamy w podsumowaniu tej części wspomnianego sprawozdania, ogólny stan bezpieczeństwa sanitarnego i sytuacji epidemiologicznej podczas wypoczynku i rekreacji dzieci i młodzieży należy ocenić pozytywnie. Nie odnotowano również żadnych przypadków zatruć pokarmowych czy zachorowań na choroby zakaźne.

Tekst: Marzena Góra

Foto: Sławomir Włodarczyk