Kolejnych 30 budynków do remontu

Miasto z Wizją / 12.07.2018 / Komentarze
Dzięki miejskim dotacjom wspólnoty zmodernizowały już blisko 180 obiektów. Następne czekają na realizację

Od 2008 roku szczecineckie wspólnoty mieszkaniowe mogą ubiegać się o dofinansowanie z budżetu miasta do remontów budynków. Dodatkowe środki wykorzystywane są głównie jako wkład własny przy zaciąganiu kredytów przeznaczonych na wykonanie chociażby termomodernizacji danego obiektu. Dzięki temu wsparciu na przestrzeni 10 lat udało się „doprowadzić do porządku” ok. 180 szczecineckich budynków, przy czym ponad 5 mln zł na ten cel pochodziło z miejskich dopłat. To jednak jeszcze nie koniec. W realizacji są już kolejne inwestycje.

- W tym roku mamy ambitne plany i w większości mamy również wykonawców, co jest ważne, ponieważ w tej chwili jest o nich bardzo trudno - mówi nam Tomasz Wełk, prezes ZGM-TBS. - Dzięki istnieniu programu dopłat do wykonywania remontów elewacji, dachów czy termomodernizacji budynków dla wspólnot mieszkaniowych, częściej decydują się one o ubieganie o dotację, a co za tym idzie na zaciąganie kredytów i przeprowadzanie gruntownych remontów. W budżecie miasta mamy zagwarantowane 700 tys. zł na kolejne dopłaty. W tym roku wpłynęło do nas 15 wniosków, z czego 12 otrzymało dofinansowanie na łączną kwotę tych 700 tys. zł.

- Uwzględniając całokształt tego przedsięwzięcia i to, że jest to jego 11 edycja, można powiedzieć, że z tego programu wykonaliśmy już prawie 180 budynków. Dopłata to jest ta dźwignia finansowa, która pomaga wspólnotom zdecydować się na duże wyrzeczenia, ponieważ później często przez 20 lat lub więcej muszą płacić zwiększone koszty na fundusz remontowy, żeby spłacać te kredyty – kontynuuje nasz rozmówca. - W tym roku takich budynków będzie około 30. To jest naprawdę sporo. Ale też ten rok jest bardzo intensywny. Cieszy również to, że w większości przypadków mamy już wyłonionych wykonawców, co też jest nie bez znaczenia, bo ceny na rynku budowlanym są coraz wyższe i coraz trudniej o wykonawców.

Więcej na ten temat w naszym dzisiejszym (12.07) programie samorządowym.

Tekst: Marzena Góra
Foto: Sławomir Włodarczyk